Banner 980x90

Tiesa atzīst Ventspils pilsētas domes pārkāpumu, liedzot opozīcijai dalību komisijās un darba grupās

Rīga, 2.jūl., LETA. Tiesa uzdevusi Ventspils pilsētas domei proporcionāli iekļaut opozīcijas deputātus pašvaldības komisiju, padomju, valžu un darba grupu sastāvā, liecina 20.jūnija Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu nama spriedums.

Jau ziņots, ka šā gada februārī Augstākā tiesa (AT) atcēla Administratīvās rajona tiesas lēmumu, ar kuru tika nolemts izbeigt pēc Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputātu pieteikuma ierosināto lietu par pašvaldības lēmumu neiekļaut viņus pašvaldības komisijās, padomēs, valdēs un darba grupās.

Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu nama tiesnese Solvita Sērdiene no jauna izskatīja pēc Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputātu pieteikuma ierosināto lietu.

Izvērtējot pašvaldības komisiju, padomju, valžu un darba grupas reglamentējošos normatīvos aktus, tiesa atzinusi, ka opozīcijas deputātiem pilnībā tiek liegta iespēja piedalīties to jautājumu apspriešanā, kas tiek izskatīti komisijās, bet netiek izskatīti pastāvīgajās komitejās.

Tiesa kritiski vērtējusi Ventspils domes paskaidrojumā tiesai teikto, ka opozīcijas deputāti savu interesi par komisijās izskatāmajiem jautājumiem var apmierināt, patstāvīgi par tiem interesējoties vai piedaloties komisiju (arī padomju, valžu un darba grupu) sēdēs klausītāju statusā.

Tiesa atzinusi, ka ne komisiju sastāva noteikšana kā tāda, ne arī Ventspils novada domes norāde par veidu, kā pieteicēji var būt informēti par komisiju darbību, neliecina par līdzvērtīgu attieksmi pret deputātiem, kuri domē ievēlēti no politiskās partijas "Latvijai un Ventspilij". Tie ir deputāti Ģirts Valdis Kristovskis, Dace Korna, Aivis Landmanis un Ivars Landmanis.

Tiesa secinājusi, ka nav konstatēts objektīvs pamatojums tam, kāpēc opozīcijas deputāti nevarētu tikt iekļauti visu komisiju (arī padomju, valžu un darba grupu) sastāvā, jo īpaši ņemot vērā Ventspils novada domes norādīto, ka ierobežojuma šo veidojumu skaitliskajam sastāvam nav.

Tiesa arī atzinusi, ka kārtība, ka komisiju sastāvs pēc katrām jaunām vēlēšanām faktiski paliek nemainīgs, kā dēļ jauni komisiju locekļi komisiju sastāvā var tikt iekļauti, ja atbrīvojusies kāda vieta, piemēram, kādam komisijas loceklim izstājoties no komisijas vai nomirstot, vērtējama kritiski.

Tiesa atzinusi, ka pašvaldība, nenodrošinot opozīcijas deputātu proporcionālu iesaistīšanu visos domes komisijās (arī padomēs, valdēs un darba grupās) izskatāmajos jautājumos, nav nodrošinājusi no demokrātiskas iekārtas principa izrietošā mazākuma principa ievērošanu, un tādējādi ir pieļāvusi Satversmes normu pārkāpumus.

Tiesa atzinusi, ka opozīcijas deputātu pieteikums ir apmierināms daļēji. Tiesa uzdeva Ventspils pilsētas domei mēneša laikā no sprieduma stāšanās spēkā izdot opozīcijas deputātiem labvēlīgu administratīvo aktu, ar kuru tiktu nodrošināta viņu proporcionāla iekļaušana domes komisiju, padomju, valžu un darba grupu sastāvā.

Spriedumu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā no sprieduma sastādīšanas dienas, iesniedzot apelācijas sūdzību Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu namā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)