10 nepieciešamākās lietas pārgājieniem

Ja ir vēlme doties pārgājienā brīvdienās netālā mežā vai lauku teritorijā, to var paveikt bez īpašas plānošanas un gatavošanās. Vienkārši atliek nolemt, ērti saģērbties, paņemt līdzi ūdeni, kaut ko uzkožamu un doties ceļā. Ceļā bieži vien rodas pārbaudījumi un tad šķiet, jā, te nu noderētu kaut kas papildus.

Šī pieeja noteikti nederēs, ja plānots doties garākos, nopietnākos pārgājienos. Tas jau prasa rūpīgāku plānošanu un gatavošanos. Ir svarīgas lietas, kas nepieciešamas pārgājieniem, un varbūt mazāk svarīgas, taču noderīgas. Aplūkosim 10 svarīgākās lietas, kuras jāsagatavo pirms jebkura garāka pārgājiena, sevišķi tad, ja jāizbrauc ārpus dzimtās pilsētas vai valsts robežām.
 
1. Ķermeņa siltumam
Neatkarīgi no pārgājiena sarežģītības pakāpes apģērbs un apavi ir viens no svarīgākajiem elementiem. Ja pārgājiens plānots gada aukstajā laikā vai kalnos, tad vispirms jāpadomā par termoveļu – pieguloša, ērta, nemanāma un nodrošina lielisku termoregulāciju.
 
Šobrīd ir pieejama plaša dažādu zīmolu produktu izvēle – pilna auguma termoveļa vai krekli ar īsām piedurknēm un pusgaras bikses. Protams, svarīgs ir arī pārgājieniem atbilstošs pārējais apģērbs – jaka, bikses, zeķes, cepure, cimdi.
 
2. Dažādiem laikapstākļiem
Laikapstākļi nereti pārsteidz visnegaidītākajā brīdī. Tas var būt gan lietus, krusa, vētra, gan spoža saule, tāpēc jābūt līdzi ūdensizturīgai jakai vai lietusmētelim, tāpat arī saulesbrillēm. Tikpat svarīgas var būt arī bahilas, kas aizsargā kājas no samirkšanas spēcīga lietus vai vētras gadījumā.
 
3. Sausām kājām
Ļoti svarīgs elements pārgājienos ir apavi – tā kā pārvietošanās notiek ar kājām, tad ērti, izturīgi, kvalitatīvi apavi var būt galvenā komforta atslēga. Kalnos jāvelk tieši kalnu pārgājieniem atbilstoši apavi vai zābaki, ziemā ūdensnecaurlaidīgi zābaki.
 
Apavus var iegādāties praktiski jebkuram pārgājienu tipam – kalnu pārgājieniem/alpīnismam, trekingam, augstākus, zemākus apavus, multisporta apavus universālai lietošanai.
 
4. Nakšņošanai
Pārgājieni mēdz būt arī ar nakšņošanu, tāpēc svarīgi domāt arī par tādām lietām kā telts, guļammaiss, matracis vai paklājs.
 
Tiek ražotas arī speciāli pārgājieniem paredzētas teltis. Telts iegāde noteikti ir atkarīga no apstākļiem, kādā tā tiks lietota – vai tas būtu pārgājienā tepat Latvijā vai kādā kalnu pārgājienā, kur noteikti laikapstākļi varētu būt krietni skarbāki. Teltis atšķiras arī pēc to ietilpības – vienam, diviem vai vairākiem cilvēkiem.
 
Tāpat kā teltis, arī guļammaisi atšķiras pēc to aizsardzības, siltumizolācijas spējām – vieni vairāk paredzēti mierīgiem apstākļiem, citi der pat skarbiem kalnu pārgājieniem.
 
5. Aizsardzībai
Pārgājienus, sevišķi garus un neparedzamus nedrīkst pārvērtēt, apstākļi mēdz būt dažādi. Var spīdēt ļoti spoža saule, sevišķi bīstama tā ir kalnos, tāpēc svarīgi lietot saules aizsarglīdzekļus.
 
Tāpat svarīgi ir aizsarglīdzekļi pret insektiem – tīkls, līdzeklis pret kodumiem. Ja nakšņošana vai pārgājiens paredzēts kaut vai mūsu pašu Latvijā, no insektiem izvairīties neizdosies.
 
6. Higiēnai
Pašsaprotama lieta ir higiēna – dvielis, zobu higēnas piederumi, ziepes, mitrās salvetes, lūpu balzams. Katra lieta aizņem noteiktu vietu somā un padara to smagāku, tāpēc svarīgi nodrošināties ar tādu daudzumu, kas būs optimāls pārgājiena ilgumam. Šo atvieglo speciālie tūrisma iepakojumi vai jau gatavi ražotāju oriģinālie iepakojumi, kas paredzēti tūrismam. Piemēram, dvieļi šobrīd ir pieejami ļoti kompaktā izmērā, kas aizņem pat mazāk vietas somā nekā ūdens trauks.
 
7. Līdznešanai
Visu sagatavoto ir kaut kā jāspēj paņemt līdzi, tieši tāpēc vēl viens svarīgs pārgājienu elements ir soma. Šobrīd nav izdomāts nekas labāks par pārgājienu mugursomām. Tās mēdz būt vienlaicīgi neticami ietilpīgas un vieglas, ērti lietojamas. Ar speciāliem stiprinājumiem aprīkotas, pārgājienu mugursomas bieži vien uz pleciem gandrīz nevar just. 
 
Mugursoma jāizvēlas pēc nepieciešamās ietilpības. Protams, dažādi zīmoli, dizaina risinājumi un, kas varbūt svarīgāk, funkcionalitāte – dažādas papildus kabatas, iedalījumi, stiprinājumi.
 
8. Uzturam
Pārgājienos ar pārtiku jānodrošinās atkarībā no pārgājiena specifikas – ja pārgājiens paredzēts ar apstāšanās punktiem, kuros var ieturēt maltīti un uzpildīties ar ūdeni, tad ir vienkāršāk. Ja tas ir maršruts pārsvarā pa neapdzīvotām vietām, kur tādas iespējas nav, jānodrošinās ar pārtikas rezervēm.
 
Lai ērti pagatavotu ēdienu, var iegādāties arī speciālas krāsniņas, degļus. Tās gan aizņem daudz vietas, tomēr vairāku cilvēku grupā var šo nastu godīgi sadalīt, toties vakariņas būs neaizmirstamas. Tāpat svarīgi padomāt par ēšanas piederumiem, multifunkcionālo nazi, kas noteikti noderēs, traukiem.
 
9. Ērtībām
Te nu var izpausties no visas sirds, jo praktiski jebkurai situācijai ir kāds piemērots gadžets, risinājums izdomāts, atliek tikai saprast, kas ir nepieciešams. Speciālas ar gadžetiem apstrādātas jakas, mobilo tālruņu lādētāji, kas barojas no gaismas, ūdens attīrīšanas iekārtas, binokļi, lukturi, naži, kompasi, trekinga nūjas un daudz kas cits.
 
10. Veselībai
Neviens par to nedomā, bet pārgājienos, sevišķi garos var atgadīties arī likstas ar veselību – sākot no vienkāršiem nobrāzumiem, sasitumiem, kodumiem, līdz pat nopietnākām veselības problēmām. Tāpēc ir svarīgi nodrošināties vismaz ar pirmās palīdzības komplektu, kurā ir iekļauts viss nepieciešams, lai varētu sniegt tūlītēju palīdzību. Pirmās nepieciešamības medīcinas preces ir plāksteri, marle, cimdi, šķēres, pincete, saites, kompreses, termometrs, termosega.
 
Ja viss nopietnam pārgājienam nepieciešamais jāpērk vienlaicīgi, tad noteikti tam nepieciešams nopietns naudas līdzekļu apjoms. Patēriņa kredīts var palīdzēt atrisināt šo problēmu. Labā ziņa – pārsvarā viss iegādātais paliks lietošanā uz ilgtermiņu un varēs mantas lietot vēl daudzos pārgājienos nākotnē.