Banner 980x90

Grūtnieces ēdienkarte - reāla, bez liekas teorijas

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay

Grūtniecība nav tas laiks, kad būtu jāstreso par pieņemšanos svarā, un tomēr - arīēst par diviem nav vajadzības. Visas zina, ka ēdienkartei jābūt daudzveidīgai, taču jāieklausās arī tajā, ko organisms pats prasa papildu ikdienā ierastajam. Gandrīz jebkurš pārtikas produkts ir veselīga uztura sastāvdaļa, ja tas tiek lietots saprātīgā daudzumā. Turklāt, ja starp ēdienreizēm gribas ko uzkost, nevajag sev to liegt.

Konsultējoties ar ģimenes ārsti Daci Eglīti, ir apkopoti vairāki punkti, kas jāievēro, domājot par pareizu un pilnvērtīgu uzturu, ja nu topošie mammuķi tomēr nevar izdomāt, ko nu tagad lai tādu īpašu apēd. Pats pirmais ieteikums – noteikti pabrokasto, jo abiem diena ir jāuzsāk ar pietiekamu daudzumu enerģijas.

Otrkārt, ēdienkartē jābūt visam tam pašam, kas līdz šim (ja pieņem, ka esi gaļēdāja). Īsti pareizs nav uzskats, ka tagad būtu jānododas ēšanas mānijai un jāēd vismaz par diviem – organismam ir nepieciešams tikai ap 300 jaunu papildu kilokaloriju dienā. Tātad porcijas vajadzētu palielināt par apmēram 15%. Ja ēdīsi dubultā, tieši tā arī augs tavs svars un arī tas grūtniecībai nav labvēlīgi.

Ir dažādi viedokļi par gaļas produktu lietošanu un to, ka gaļa noteikti ir nepieciešama bērniņa pilnvērtīgai attīstbai. Bet ko darīt veģetārietēm? Šādos gadījumos noteikti būsjāapēd kaudze vitamīnu, lai nodrošinātu visu nepieciešamo vielu (olbaltumvielu, taukskābju, vitamīnu un minerālvielu) uzņemšanu grūtniecības laikā. Ir bijuši gadījumi, kad sievietei ir nācies atsākt ēst gaļas produktus, jo nav spēka piecelties no gultas, un arī bērniņam puncī draud briesmas.

Vēl - tavai ēdienkartei, visticamāk, klāt nāks arī ārsta izrakstītie vitamīni, īpaši folijskābe un dzelzs (ar to bagātas ir pupiņas un citi pākšaugi, kā arī žāvēti augļi). Veikalā noteikti izpēti kāruma etiķeti, lai nepatērētu pārāk daudz tauku, un lai produktā nebūtu E vielu. 

Tomēr, ja apetīte ir pieaugusi un gribas ēst kā vilkam, būtiski ir neieslīgt otrā galējībā, proti, pieņemties svarā pārāk daudz, jo (atceramies!) ar visu vēderu pēc deviņiem mēnešiem svaram ir jābūt tikai par 12-14kg lielākam. Gan liekais svars, gan arī nepietiekams svars var izraisīt problēmas grūtniecības laikā, dzemdībās, vai apdraudēt veiksmīgu iznēsāšanu. 

Kas noteikti būtu jāēd:
* Pilngraudu produkti, baltmaizes vietā izvēloties pilngraudu maizi (tas palīdzēs izvairīties no aizcietējumiem, kas ir diezgan rakturīga problēma šai laikā); 
* Visa veida piena produkti, īpaši jogurts, jo tajos esošais kalcijs nepieciešams auglīša kaulu, zobu un ādas veidošanās procesā; 
* Baltā gaļa (vista un zivis) satur vairāk olbaltumvielu nekā sarkanā gaļa (cūkas un liellopa), kas savukārt ir bagāta ar dzelzi. Tās, kuras staigā "ar vēderiem" zinās, ka dzelzs trūkuma gadījumā būs pilnīgs bezspēks un milzīgs vājums; 
* Zivis ir ļoti svarīgas augošā bērneļa sirsniņai, imunitātei un smadzenēm. Ja grūtniece uzturā nelieto zivis vispār, tās iespējams aizstāt ar valriekstiem vai to eļļu; 
* Jo īpaši grūtniecības laikā jāpievēršas augļiem un dārzeņiem – gan svaigiem, gan sautētiem, gan vārītiem. Tie varētu būt tie papildu 15% porcijas, ko apēdam vairāk, nekā pirms iestājās grūtniecība. Ēd vairāk tādus dārzeņus kā brokoļi, burkāni, bietes, zaļie zirnīši un ziedkāposti. Šie produkti par daudz nebūs gandrīz nekad, bet, tos gatavojot, izmanto olīveļļu. No augļiem vēderam ieteicamākie būs āboli, banāni, apelsīni, mandarīni. 

Ko vajadzētu ierobežot:
* No trekniem un piparotiem gaļas ēdieniem, vārītām olām gan iesaka atteikties, taču, ja tu jūties labi, tev nedraud pārmērīgs svara pieaugums, un šie ēdieni neizraisa sliktu dūšu, ēd droši visu to, ko ēdi iepriekš. Grūtniecība taču nav nekāda slimība, kam nepieciešama īpaša diēta;
* Esi uzmanīga ar suši. Zivij, kas ir suši sastāvā, būtu jābūt termiski apstrādātai – jēlas vai nevārītas zivis var izraisīt toksikozi un citas problēmas. Tas nenozīmē, ka no suši jāatsakās – vienkārši mazliet ierobežo savu vēlmi pēc tiem. Ja ļoti kārojas līdzīgi produkti, vari mieloties ar sagatavotām jūras veltēm;
* Izvairies no cukura un ierobežo sāls daudzumu. Lai arī saldumi-saldumi-saldumi var būt jaunais iekāres objekts, ar tiem labāk ar mēru, jo tās ir tukšās kalorijas – nekā veselīga tās nesniegs. Savukārt pārāk daudz sēņu lietu aizkavēs šķidruma izvadīšanos no organisma. Rezultāts ir tūska kājās, pirkstos un vispārēja piepampuma sajūta. Piemēram, 4g sāls aiztur organismā 100g ūdens (divas šķipsniņas sāls aiztur glāzi šķidruma, kas visbiežāk aizkavēsies kājās). Gatavošanas procesā lieto sāli, kas bagātināta ar jodu. 

Domājot par papildu vitamīniem un to lietošanas ilgumu – vienojies ar savu ārstu. Ārsts vadīsies pēc analīžu rezultātiem un tad ieteiks, kas nepieciešams gan mazuļa attīstībai, gan lai māmiņai būtu pietiekami daudz spēka. Veģetārietēm jārūpējas, lai uzturā netrūktu vitamīns B12, jo šā vitamīna trūkums var izraisīt mazasinību.

Protams, pats par sevi skaidrs, ka grūtniecei aizliegts draudzēties ar alkoholu un tabakas izstrādājumiem. Šie izstrādājumi var radīt daudz komplikāciju, pat spontāno abortu, bet bērnam – iedzimtas pataloģijas, turklāt alkoholisms var pārmantoties mazulim. Taču šad tad kāda kafijas tase, vīna glāze, kāds malks alus, vai kāda garda mutīte šampanieša nenodarīs itin nekādu vainu – galvenais, lai viss būtu ar mēra sajūtu.

Raksts tapis sadarbībā ar "Espati.lv".

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)