Kurp doties vērot lapkriti: 5 pastaigu takas krāšņam rudenim

Ir iestājies rudens, un jau pēc dažām nedēļām būs klāt arī viens no skaistākajiem brīžiem gadā – Zelta rudens un lapkritis. Kur gan vēl to vislabāk izbaudīt, ja ne dodoties dabā un izstaigājot kādu no daudzajām pastaigu takām? Lai arī koku lapas jau sākušas krāsoties, der atcerēties, ka viskrāšņākie skati būs vērojami pēc pirmajām salnām.

Vizlas dabas taka

Vizlas dabas taka atrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā – "Ziemeļgauja",  kas ved gar nelielo Vizlas upīti Vidzemes ziemeļaustrumos, netālu no Latvijas robežas, starp Smilteni un Api. Tā sākas pie senā, 1834. gadā būvētā tiltiņa pār Vizlu, kas ir vecākais dolomīta arkveida tilts Latvijā. Vecais tiltiņš un krāsainais lapkritis ir brīnišķīga kombinācija zelta rudens baudīšanai. Izejot taku, var apskatīt Vizlas dolomīta atsegumus, Vizlas dižakmeni, kā arī īpaši aizsargājamus biotopus – upju straujteces, avotus, lielos ozolus, krastmalu un nogāžu mežus.

Imulas dabas taka

Imula ir viena no Abavas pietekām – upīte ir līkumota, dažkārt ar stāviem krastiem. Imulas dabas taka iesākas pie Imulas ietekas Abavā, no telšu vietas “Vītiņi”, un aizved līdz pat Buses pilskalnam; takas garums ir ap pieciem kilometriem. Taka ved gar gleznainās Imulas upes labo krastu, un rudens lapkritis jo sevišķi labi būs vērojams te augošajos lapkoku mežos ar ošiem, lazdām, kļavām, kā arī citiem kokiem. Izejot taku, ir iespējams apskatīt vēl vienu dabas pieminekli – Velna pēdas akmeni, kas guļ Imulas vidū.

Dunikas purva taka

 

Dunikas purva dabas taka ir laipu taka ar skaistām un savdabīgām ainavām, kas jo sevišķi krāšņas būs rudenī; tā ir četrarpus kilometrus gara pastaigu taka, kas ved cauri 7000 gadus vecajam Tīrspurvam ar tā nelielajiem ezeriņiem, salu puduriem, kā arī būs iespēja izstaigāt Luknes skābaržu audzi takas galā –  Latvijā tā ir vienīgā vieta, kur 11 hektāru platībā parastais skābardis aug tīraudzē. Dunikas purva dabas taku ir vērts izstaigāt, kad sāk piesalt, – kad rītos salna veido kristālus ap katru stiebru un lapu.

Viļakas ezera salas pastaigu taka

Uz Viļakas ezera salu ved viens no garākajiem pontonu tiltiem Latvijā – 144 metrus garais tilts ved uz vietu salā, kur kādreiz slējusies 1509. gadā celtā Marienhauzenas pils jeb Viļakas viduslaiku pils. Uz salas, savukārt, ir izveidota pastaigu taka 442 metru garumā, kas ved salai visapkārt. Ir uzstādītas gan koka laipas ar atpūtas zonu, gan laivu piestātne, ir izvietoti informatīvie stendi, kā arī uzstādīta putnu vērošanas platforma, no kuras pavērsies brīnišķīgi skati uz rudenīgā ezera ainavām.

Rūjas upes palienes taka

Gar Rūjas upes krastu aptuveni divu kilometru garumā vijas pastaigu taka, kas piemērota nesteidzīgām pastaigām, un jo sevišķi krāšņa tā būs rudenī. Rūjas palienes taka ietilpst Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, tā ir piemērota kā kājāmgājējiem, tā arī nūjošanai, riteņbraukšanai un pastaigai ar bērnu ratiņiem. Pastaigu iespējams apvienot arī ar pilsētās apskates objektiem, piemēram, 1924. gadā celtā Valdemārielas tilts pār Rūjas upi.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu