Banner 980x90

Pie notāriem noformēto testamentu skaits pieaug vidēji par 20% ik gadu

Foto: Pilseta24.lv
Foto: Pilseta24.lv
Pēdējā piecgadē pie notāriem noformēto testamentu skaits pieaug vidēji par 20% katru gadu, savukārt mantojuma līgumus cilvēki slēdz vidēji 100 gadījumos ik gadu, aģentūra LETA uzzināja Latvijas Zvērinātu notāru padomē.

Savu pēdējo gribu cilvēks var paust gan testamentā, gan mantojuma līgumā. Tiek skaidrots, ka mantojuma līgums ir garantija, ka mantiniekam par labu gatavotais pēdējās gribas rīkojums nav atsaucams. Tam ir prioritāte attiecībā pret testamentu, un vēlāk taisīts testaments mantojuma līgumu neatceļ.

"Svarīgi apzināties arī to, ka mantojuma atstājējs līdz ar līguma parakstīšanu vairs nevar brīvi rīkoties ar īpašumu, kuru novēlējis. Līgums gan arī nepiešķir mantiniekam tūliņ spēkā esošas tiesības uz mantu, kamēr mantojuma atstājējs ir dzīvs. Tas mantiniekam piešķir vienīgi nogaidu tiesības uz nākamo mantojumu. Ja mantojuma līgums attiecas uz nekustamo īpašumu, tad, lai šis fakts būtu saistošs trešajām personām, tas jāieraksta zemesgrāmatā ar atzīmi, ka mantojuma atstājējs viņam piederošos nekustamos īpašumus var atsavināt, ieķīlāt vai apgrūtināt tikai ar līgumiskā mantinieka piekrišanu," skaidro zvērināta notāre Santa Terjohina.

Publisko testamentu reģistrā tiek reģistrēti arī pie zvērināta notāra taisīti testamenti. Tas nodrošina, ka, piemēram, ja pēc cilvēka nāves pie notāra kārtot mantojuma lietu atnāk persona, kas nav minēta testamentā, notārs, uzsākot mantojuma lietu un konstatējot publiskajā reģistrā esošu mirušā atstātu testamentu, pieprasa to no notāra, kurš šo testamentu taisījis. Tādējādi testamentā minētais mantinieks nevar tikt apiets. Savukārt, lai privāts testaments būtu spēkā, ir jābūt pārliecībai, ka to taisījis mantojuma atstājējs un ka tas izteicis pareizi savu pēdējo gribu.

"Taču būtiskākā atšķirība ir tā, ka privātie testamenti glabājas tikai pie personas, kas to rakstījusi, kamēr publiskie testamenti - pie notāra, kur tie nevar ne pazust, ne tikt iznīcināti, ne arī viltoti," uzsver Terjohina.

Turklāt, kā norāda notariātā, publiskajā reģistrā esošie testamenti pieejami ne tikai notāriem Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs. Tas ir īpaši būtiski mūsdienās, kad tik daudz cilvēku no Latvijas ilgstoši vai uz visiem laikiem devušies darba un dzīves gaitās uz ārzemēm.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)