Banner 980x90

Vēl nav par vēlu uzsākt meža atmežošanu!

Pavasaris ierasti ir laiks, kad sākas aktīva kustība būvniecības tirgū – cilvēki steidz realizēt savus sapņus par vasarnīcu vai māju un iegādāties zemes gabalus apbūvei. Tie, kuri apbūves gabalu meklē jau kādu laiku, zina, cik šis process ir sarežģīts un laikietilpīgs.

Zeme nav pirkums vienam gadam, tādēļ pircējs vēlas, lai tā atbilstu ne tikai finansiālajām iespējām, bet arī daudzām citām, pircējam svarīgām, prasībām – lokācijai, ainaviskajam izskatam, platībai, reljefam u.c. faktoriem. Tā kā nereti apbūves zeme prasa lielus finansiālus ieguldījumus, mēs aicinām cilvēkus izskatīt variantus iegādāties zemi, kas pēc lietošanas veida ir meža zeme. Šādi jūs varat savā īpašumā iegūt par to pašu summu lielāku platību. Protams, meža zemes iegāde prasīs lielāku darbu un laiku, lai mainītu zemes izmantošanas veidu, tomēr nereti tas ir vienīgais veids, kā iekļauties budžetā un iegādāties zemi par samērīgu cenu. 

No zemes atmežošanas nav jābaidās – šis process vidēji aizņem 2 mēnešus un jūsu vietā to izdarīs pieredzējis uzņēmums. Kamēr tiek veikta atmežošana, jums būs laiks izstrādāt mājas būvprojektu un nokārtot visas nepieciešamās atļaujas būvniecības uzsākšanai. Vēlamies pabrīdināt tos, kas domā, ka zemes atmežošana vien tāda sīka formalitāte ir un to var izdarīt arī pēc būvniecības uzsākšanas, – kamēr netiks mainīts zemes lietošanas veids, būvvalde jums neapstiprinās mājas būvniecību, tādēļ rīkojieties gudri un atmežošanas procesu uzsāciet uzreiz pēc zemes gabala iegādes! 

 

Kompensācijas audzes – finansiāli izdevīgākais risinājums 

Pašlaik valsts piedāvā meža zemes īpašniekiem iespēju samazināt budžetā maksājamā nodokļa summu par zemes atmežošanu, ja tiek ieaudzētas kompensācijas audzes citā – nemeža – zemē. Šīs kompensācijas audzes ir finansiāli izdevīgs un praktisks veids, kā veikt zemes atmežošanu. Tomēr pašreizējo situāciju varētu nosaukt par nenoteiktu, jo Ministru kabineta noteikumi, kas regulē zemes atmežošanas procesu, šobrīd tiek pārskatīti. Tādēļ ikvienam, kas plāno tuvākajā nākotnē īstenot būvniecības projektus uz meža zemes, iesakām nekavējoties sākt atmežošanas procesu, lai izvairītos no iespējamiem sarežģījumiem, ko radīs iespējamās izmaiņas regulējumā, kas varētu ietekmēt atmežošanas darbību nosacījumus un izmaksas. Izmaiņas likumdošanā var ietekmēt ne tikai būvniecības procesu veikšanu, bet arī ilgtspējīgu zemes izmantošanu, jo šobrīd piedāvātās kompensācijas audzes veicina bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu jaunajās mežaudzēs. Šī prakse ne tikai mazina atmežošanas radīto ietekmi uz ekosistēmu, bet arī veicina ekoloģisko ilgtspējību. Kompensācijas meža ieaudzēšanu var veikt arī pašu spēkiem, tomēr ir jāapzinās, ka tas prasa zināšanas, laiku un cilvēkresursus. 

Lai atmežotu (izmantojot kompensācijas audzes), vispirms ir jāapmežo! Tas ir sarežģīts darbs, jo augsne koku stādīšanai ir jāsagatavo ar speciālu tehniku, tad jāpērk stādi, un bieži tie ir jārezervē jau vismaz pusgadu iepriekš. Daudzi maldīgi domā, ka pietiek tikai ar vienu stādīšanas reizi, bet tā nebūt nav – audzes regulāri ir jāpapildina un jāpiestāda ar jauniem kokiem, jo daļa stādu nosalst, izslīkst vai nokalst, un, pat ja to visu stādiņš iztur, visticamāk, to tik un tā nograuzīs meža zvēri. Tas prasa gan lielu cilvēkresursu, gan arī finanses, lai uzturētu kompensējamās mežaudzes, un mežziņi tās regulāri pārbauda, lai pārliecinātos, ka mežaudze atbilst likumdošanas prasībām. 

 

Būvniecības nozare neapstājas 

Pēdējos gados cilvēki regulāri uzdod jautājumu – vai šis ir piemērots laiks mājas būvniecībai. Nevar noliegt, ka politiskā situācija pasaulē šobrīd ir ļoti saspringta, kā arī Euribor likme šobrīd ir salīdzinoši augsta, tomēr diez vai jūs sagaidīsiet tādu ideālo laiku būvniecībai. Viens no iemesliem, kādēļ neatlikt būvniecības uzsākšanu, ir būvmateriālu cenu kritums – saskaņā ar oficiālā statistikas portāla datiem, 2024. gada martā, salīdzinot ar 2023. gada martu, ir vērojams būvniecības cenu kritums par 0,9%. Kā arī ECB prezidente šomēnes paziņoja, ka tiek pieļauta iespēja 2024. gadā beidzot samazināt Euribor likmes, kas ir ļoti pozitīvas ziņas būvniecības nozarei kopumā.  

Ja jūs šobrīd esat sava ideālā zemes gabala meklējumos – neizslēdziet potenciālo zemes gabalu no saraksta tikai tādēļ, ka tā lietošanas veids ir meža zeme. Noskaidrojiet, cik izmaksās zemes atmežošana un komunikāciju ierīkošana, un, iespējams, šāda zemes gabala iegāde jums būs finansiāli izdevīgāka nekā apbūves zemes iegāde. Ja vēlaties noskaidrot precīzas izmaksas, ar kurām jārēķinās, atmežojot zemes gabalu, INKO LUKSS veiks visu nepieciešamo izmaksu aprēķinu un ieteiks jums labākos risinājumus. Piesakieties uz bezmaksas konsultāciju par zemes atmežošanu jau šodien! 

 

Attēli veidoti, izmantojot MID Journey.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)