Ventspils ostā kravu apgrozījums samazinājies par 21,65%

Karspars Gerhards/ Foto: Ieva Čīka/ LETA
Karspars Gerhards/ Foto: Ieva Čīka/ LETA

Šī gada astoņos mēnešos Ventspils ostas termināļos pārkrauti 12,9 miljoni tonnu kravu, kas ir par 21,65% mazāk salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn.

Kā aģentūrai LETA skaidroja Ventspils brīvostas sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Ieviņa, būtiski salīdzinājumā ar pagājušo gadu samazinājies naftas produktu un akmeņogļu tranzīta apjoms, kas arī galvenokārt ietekmē visas ostas kopējo kravu apgrozījumu.

Par 24% jeb 1,8 miljoniem tonnu samazinājies SIA "Ventspils Nafta termināls" kravu apgrozījums. Astoņos mēnešos pārkrauti 5,7 miljoni tonnu, kas ir ceturtā daļa no termināļa jaudas. AS "Baltic Coal Terminal" pārkrauti 740 000 tonnu jeb par 50% mazāk nekā pagājušā gada astoņos mēnešos. Neviens kuģis šajā terminālī nav bijis kopš aprīļa un tiek izmantota vien piektdaļa termināļa jaudas, norāda brīvostas pārvalde.

Būtisks kravu apgrozījuma samazinājums, galvenokārt uz akmeņogļu rēķina, brīvostas pārvaldes vērtējumā ir AS "Ventspils tirdzniecības osta" - astoņu mēnešu laikā terminālī pārkrauts 1,4 miljoni tonnu kravu, kas ir par 718 000 tonnu jeb 34% mazāk nekā 2015.gadā. Tiek izmantota trešā daļa termināļa jaudas. Arī naftas produktu terminālis SIA "Ventall Termināls" piedzīvo pārkrauto kravu kritumu, pārkraujot par 482 000 tonnu jeb 49% mazāk nekā gadu iepriekš. Ļoti slikti rezultāti brīvostas pārvaldes vērtējumā ir AS "Kālija parks", kur astoņu mēnešu laikā pārkrauti vien 236 000 tonnu, kas ir 5% no termināļa jaudas. Kritums kravu apjomā ir arī AS "Ventbunkers" - terminālī pārkrauts par 390 000 tonnu jeb 21% mazāk nekā iepriekšējā gada astoņos mēnešos, kopumā pārkraujot 1,5 miljonus tonnu. Terminālis izmanto trešo daļu iespējamās jaudas. Par 8% kravu apjoms samazinājies SIA "Ventamonjaks" terminālī, kur pārkrauts 302 000 tonnu kravu.

Salīdzinot ar pagājušā gada datiem, labāk šī gada astoņi mēneši aizvadīti AS "Ventspils Grain Terminal" terminālī, kur pārkrauti 255 000 tonnu labības, izmantojot ceturto daļu graudu termināļa jaudas. Par 18% jeb 50 000 tonnu kravu apjomu palielinājusi SIA "Ventplac", kur, izmantojot pusi no iespējamās termināļa jaudas, pārkrauti 326 000 tonnu. Par 13% jeb 15 000 tonnu kravu apjoms palielināts SIA "Ventamonjaks Serviss" terminālī, sasniedzot 132 000 tonnu. Ventspils ostā turpina palielināties ar prāmjiem pārvadāto kravu apjoms, un līdz ar to arī kopējais kravu apgrozījums par 13% audzis SIA "Noord Natie Ventspils Terminals" terminālī, sasniedzot 1,7 miljonus tonnu.

Aprīlī darbi sākti jaunākajā Ventspils brīvostas piestātnē, kuru nomā SIA "Eurohome Latvija". No šī termināļa nosūtītas pirmās kravas 125 000 tonnu apjomā.

2016.gada augustā Ventspils brīvostas termināļos pārkrauts 1,4 miljoni tonnu kravu.

"Neskatoties uz to, ka atsevišķu termināļu darbības rezultātā Ventspils brīvostas pārvaldei jārēķinās ar būtisku ieņēmumu samazinājumu, arī 2016.gadā Ventspils brīvostas pārvalde turpina investēt ostas infrastruktūras attīstībā," informēja Ieviņa. Investīciju programmas īstenošanai budžetā plānoti astoņi miljoni eiro. Daļu no investīciju programmas līdzfinansēs Eiropas Savienības Kohēzijas fonds. Ieguldījumi infrastruktūras izbūvē, atjaunošanā un uzturēšanā ir Ventspils brīvostas pārvaldes aktivitāšu prioritāte. Tādējādi Ventspils brīvostas pārvalde īsteno savu galveno - teritorijas attīstītāja - funkciju, nodrošinot labākos apstākļus ostas termināļu un rūpniecisko uzņēmumu biznesa attīstībai, skaidroja Ieviņa.