Banner 980x90

Attālinātais darbs un darba drošība

Mūsdienās aizvien populārāki kļūs hibrīda darba režīmi, kad darbinieks vai nu pilnībā, vai nu daļēji strādā attālināti, kā arī ir uzņēmumi, kas ļauj saviem darbiniekiem noteiktu laiku gadā atrasties ārpus Latvijas teritorijas, sniedzot iespēju strādāt no jebkuras vietas pasaulē. Tomēr darba devējam ir jāatceras, ka, arī strādājot hibrīda darba modelī, darba devējs ir atbildīgs par savu darbinieku drošību un labklājību. 

Lai novērstu darba vides riskus, darbiniekam ir jāsadarbojas ar savu darba devēju un jāveic darba vides risku novērtēšana, sniedzot visu informāciju par saviem darba vides apstākļiem un visiem faktoriem, kas varētu ietekmēt viņa veselību un drošību. Darba devējam būtu jānodrošina nepieciešamie resursi un vadlīnijas, lai darbinieks varētu izveidot drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi arī mājas apstākļos. Tas var ietvert arī attālinātu apmācību par darba drošību un regulāru komunikāciju, lai sekotu līdzi darbinieka labsajūtai un iespējamajiem riskiem. Tikai cieša sadarbība starp darba devēju un darbinieku var nodrošināt efektīvu un drošu attālinātā darba praksi, kas veicina gan darbinieka produktivitāti, gan veselību. 

 

Darba un atpūtas laika ievērošana 

Viena no lielākajām problēmām, ar ko sastopas attālinātā darba veicēji, ir darba un atpūtas laiku ievērošana, jo bieži vien pie datora tiek pavadīts vairāk laika, nekā vajadzētu, kā arī darba pienākumi tiek veikti ārpus darba laika. Attālinātajā darbā ir ļoti svarīgi ievērot sabalansētu darba un atpūtas režīmu, lai novērstu izdegšanu un veicinātu psiholoģisko labklājību. Darba devējiem un darbiniekiem kopīgi jāstrādā, lai radītu līdzsvarotu un drošu darba vidi neatkarīgi no tā, kur darbs tiek veikts. Valsts darba inspekcija ir veikusi darbinieku aptauju, kurā ir konstatēts, ka vairāk nekā trešdaļa darbinieku, strādājot attālināti, pavada ilgāku laiku, veicot darba pienākumus, nekā tas bija, strādājot klātienē. Papildu risku izdegšanai rada neergonomiski darba apstākļi un psiholoģiskā izolētība, jo ilgstoši netiek satikti citi kolēģi un klienti. Darba devējam ir jāspēj rast risinājumu, piemēram, regulāri rīkojot sapulces tiešsaistē vai rūpējoties par komandas saliedēšanas pasākumiem klātienē, lai uzturētu komandas garu un veicinātu darbinieku socializēšanos. 

Par darba drošību ir jādomā arī tad, ja visi darbinieki strādā attālināti 

Darba devēji maldīgi uzskata, ka, ja darbinieki strādā attālināti, tad par darba drošību uzņēmumā jāsatraucas nav. Tomēr tā nebūt nav taisnība – darba devējam ir jāpārliecinās par darbinieku darba vidi, palūdzot darbiniekam atsūtīt fotoattēlus ar savu darba vietu vai sazinoties videozvanā. Darbiniekiem ir jāaizpilda pašnovērtējuma veidlapa, lai darba aizsardzības speciālists varētu novērtēt esošos darba apstākļus, veikt riska faktoru izvērtēšanu un, ja nepieciešams, uzlabojumus, lai šos riska faktorus novērstu. 

Ja jums ir jautājumi par darba drošību uzņēmumā, kurā darbinieki strādā attālināti vai hibrīda darba modelī, sazinieties ar SIA Medkos – mūsu darba aizsardzības speciālisti palīdzēs jums novērtēt darbinieku darba vides riska faktorus un sakārtos visu nepieciešamo dokumentāciju.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)