Darbs Ventspilī – oriģināli risinājumi krīzes apstākļos

Pirms Covid-19 pēdējos 10 gadus bezdarba līmenis Latvijā stabili samazinājās, tomēr nākotnes prognozes nav iepriecinošas – bez darba palikušo skaits turpinās pieaugt. Tajā pašā laikā, pārskatot brīvo vakanču piedāvājumu, redzams, ka tas ir krietni vien samazinājies. Tas nozīmē arī lielāku savstarpējo konkurenci, jo uz 1 vakanci potenciāli kandidē lielāks skaits darba meklētāju. Februāra vidū bezdarba līmenis Ventspilī sasniedza 6,3% – kopumā tas ir 6. zemākais starp republikas pilsētām. 
Tomēr paredzēt vīrusa gaitu un spriest par vakcīnu veiksmi vēl ir pāragri. Šobrīd vairāk satrauc uzņēmumu nākotne, kad dīkstāves pabalsti vairs netiks maksāti, un kā tiem izdosies atkopties. Jārēķinās, ka arī pēckrīzes apstākļos var būtiski izmainīties uzņēmumu darbība un līdz ar to – darbinieku ikdiena. Covid-19 apstākļos bijis novērojams pieprasījuma zudums dažādās sfērās, kas nozīmējis pāreju no pilna laika darba uz pusslodzi, sliktākajā gadījumā – uzņēmuma bankrotu un darbinieku masveida atlaišanu.

Kā izgrozīties un kā parūpēties par savu finansiālo drošību – tas vienmēr bijis aktuāls jautājums un apdrošināšanas kompāniju jājamzirdziņš. Šajā laikā jo sevišķi vērts painteresēties par kredītsaistību apdrošināšanu bezdarba zaudēšanas gadījumā, lai maksājumus par kredītu debitora vietā nosegtu apdrošinātājs. Tomēr vēl svarīgāk ir gādāt par to, lai būtu darbs Ventspilī pat bezdarba gadījumā.

Par to, kā papildus piepelnīties šajā sarežģītajā laikā gan bezdarbnieka, gan nodarbinātas personas stāvoklī, vairāk pastāstīšu sadarbībā ar dalder.lv – portālu, kas piedāvā radošu un atšķirīgu sludinājumu platformu Latvijā. Šeit sludinājumus ne tikai var ievietot bez maksas, bet lietotājiem ir pieejamas inovatīvas funkcijas, kas palīdz sasniegt gan plašāku auditoriju, gan nodrošina drošāku vidi interneta darījumiem, tajā skaitā – noderīgi arī tad, kad jānoslēdz jauns darba līgums. 
 
Kā bezdarbniekam piepelnīties?
Nav noslēpums, ka bezdarba pabalsts ir zemāks par algu – 50% no vidējās iemaksu algas, turklāt vēl katru mēnesi tas turpina sarukt. Ārkārtas situācijas dēļ bezdarba pabalstu bijis iespējams saņemt ilgākā periodā, kas vismaz palīdzējis justies stabilāk. Tomēr ar pabalstu finansiāli mierīgai un labklājīgai dzīvei daudziem noteikti ir par maz. Pat tiem, kas strādā pilna laika darbu, viena alga var nebūt pietiekams ienākumu avots.

Tiklīdz tiek parakstīts darba līgums, bezdarba pabalsts tiek zaudēts. Tomēr bezdarbnieka statusā vienlaikus iespējams strādāt arī kā pašnodarbinātajam, ja vien ienākumi nepārsniedz minimālās algas apmērus – šajā gadījumā arī bezdarbnieka pabalstu var saglabāt. Tāpat arī strādājot pilna laika darbu, vienlaikus iespējams būt reģistrētam kā pašnodarbinātajam.

Pašnodarbinātais var atrast visdažādākos izpausmes veidus, lai piedāvātu savus pakalpojumus citiem. Digitālajā laikmetā, piemēram, aktuāli ir tekstu sastādītāja (copywriter) vai tulka darbi – bieži vien tiek piedāvāts gabaldarbs vai noteikts uzdevums, atlīdzību saņemot kā pašnodarbinātajam. Taču pašnodarbinātajam nav obligāti jāmeklē uzņēmums, kas šādu līguma darbu piedāvātu – iespējams arī pašam attīstīt ko savu.
 
Ja piemīt kāds talants, kāpēc gan savas zināšanas nepasniegt citiem? Šobrīd nodarbības iespējams rīkot attālinātā režīmā. Tās var būt kādas svešvalodas apguves klases, dejošanas, šūšanas vai adīšanas nodarbības – tas var būt jebkas, ja vien potenciālais skolotājs pats labi pārvalda noteikto sfēru. Tāpat daudziem var būt noderīga palīdzība mājasdarbu izpildē, eseju, bakalaura vai kursa darbu rakstīšanā – šī var būt papildus iespēja nopelnīt. 

Tiem, kas ir praktiskāki un prot paši savām rokām darināt ko skaistu – vienalga, vai tas būtu tikai kas dekoratīvs vai arī ikdienā noderīgs –, iespējams savu preci piedāvāt citiem tādā sludinājumu portālā kā dalder.lv. Tērpu šūšana pēc pasūtījuma, adītas vilnas zeķes, māla trauki, paštaisītas sveces vai ziepes, pašdarinātas rotas – roku darbs vienmēr bijis augstu novērtēts.

Idejas var būt visdažādākās – bērnu auklēšana, uzkopšanas pakalpojumi, dārza darbi, pavasarī var būt aktuāla zāles pļaušana vai lauku aparšana. To visu iespējams piedāvāt pašnodarbinātā statusā. Un ko var zināt, varbūt nelielā piepelnīšanās pārtaps lielākā projektā un savā biznesā?

Lai kļūtu par pašnodarbināto, jāreģistrējas (eds.vid.gov.lv). Jāņem vērā, ka reizi ceturksnī jāsniedz atskaite par ieņēmumiem, bet katru mēnesi no gūtās peļņas 5% jānovirza obligātajiem sociālo iemaksu maksājumiem. Pēc jūnija jaunie nosacījumi paredz, ka nodokļos būs jānovirza 10% no gūtajiem ieņēmumiem. Tomēr, ja pašnodarbinātā peļņa pārsniedz minimālo algu (500 eiro), nodoklis jau ir augstāks.
 
Kā izmantot to, kas jau pieder un gūt peļņu?
Par pasīvo peļņu sauc ieņēmumus, kas gūti, kamēr mēs guļam – tas nozīmē, ka praktiski nav bijusi nepieciešama mūsu klātbūtne, lai kontā redzētu parādāmies atlīdzību. To iespējams panākt gan darbojoties digitālajā vidē, gan ar kustamo vai nekustamo mantu.
 
Mūsdienās daudzi mēģina veidot savas mājaslapas, blogus un interneta veikalus, kā arī savus Youtube kanālus. Pat asprātīgi izdomāts mājaslapas nosaukums var kļūt par peļņas avotu, ja vien to izdodas pārdot kādam citam. Pārsteidzošā kārtā cilvēkus ļoti interesē citu vienkāršā ikdiena, un ja vien to sanāk pasniegt aizraujošā formā pietiekami lielai auditorijai, šodien zinām, ka par miljonāru iespējams kļūt, pat vienkārši demonstrējot savu omletes cepšanas  rituālu. Tomēr šeit noteikti vajadzīga arī drosme un uzdrīkstēšanās.
 
Tradicionālāka pieeja pasīvās peļņas gūšanai ir īpašuma izīrēšanas bizness. Krīzes apstākļos tas var nozīmēt, ka, iespējams, ir vērts apdomāt kaut vai brīvās istabas izīrēšanu kādam ciemiņam. Varbūt ir vasaras māja vai lauku pirtiņa – kāpēc gan neievietot piedāvājumu sludinājumu portālā? Saimnieks jau katru dienu pirtī neiet, nedz arī vasarā katru dienu pavada vasarnīcā kaut vai tā iemesla dēļ, ka jāstrādā. Tomēr šajā laikā brīvās telpas varētu nest peļņu! 
 
Šo pašu ideju iespējams attīstīt arī nākamajā līmenī, ja vien ir starta kapitāls. Standarta shēma paredz pirmās iemaksas uzkrāšanu jaunam dzīvoklim – īres maksājums jāuzstāda augstāks par ikmēneša kredīta maksu, un tad dzīvokli izpirks jaunie īrnieki, kā arī vēl pašam atlēks papildus peļņa! Nekustamais īpašums ir viens no veidiem, kā parūpēties par savu finansiālo drošības spilvenu nākotnē – vajadzības gadījumā to var gan pārdot, gan izīrēt.
 
Izīrēšanai piedāvāt var arī dekoratīvus priekšmetus, piemēram, tematiskai ballītei noteiktus telpas aksesuārus, kā arī kostīmus. Tiesa, šobrīd ballīšu cienītājiem var izdoties tikt arī pie soda! Tomēr dzimšanas dienas kūkas vai garšīgas un svinīgas svētku pusdienas arvien gribas ikvienam arī šaurajā ģimenes lokā – ēdienu gan neizīrēsi, tomēr tiem, kam padodas gatavot, arī ēdiena piegāde var kļūt par ienākumu avotu.
 
Vakances Ventspilī
Palīdzīgu roku sniegt var, piedāvājot darbu citiem! Ja ekonomiskā situācija ir stabila un mājās valda pārticība, varbūt ir vērts savās mājās ieaicināt vēl kādu? Ja ne dzīvot uz sava rēķina, tad palīdzēt bērniem mājas darbu pildīšanā vai mājas uzkopšanas darbos. Sludinājumu iespējams ievietot dalder.lv – šeit katrai no lielākajām Latvijas pilsētām, kā arī katram novadam izdalīts savs sludinājumu dēlis.
 
Atrodot sadaļu "vakances Ventspilī", dalder.lv iespējams meklēt darba piedāvājumus. Dalder ir nesen sācis darbību, tāpēc lietotāju skaits pamazām pieaug. Īpašs bonuss ir iespēja lasīt atsauksmes par nākamo darba devēju, kā arī pašam atstāt savu atsauksmi. Nākotnē Dalder ir iespēja kļūt par plašāko atsauksmju bāzi pārdevēju starpā. Iespēju ievietot atsauksmi gan paredzēts aktivizēt tikai gadījumā, ja abas puses apstiprinājušas vienošanos par darba attiecību uzsākšanu. Tādā veidā tiek gādāts, lai savu viedokli neizteiktu anonīmie komentētāji. 
Atsauksmju sekcija šo sludinājumu portālu īpaši izceļ citu starpā – tas nozīmē daudz drošāku sludinājumu vidi. Lai kāds arī būtu sludinājuma saturs, šeit var aplūkot sludinājuma ievietotāja profilu. Gluži tāpat kā sociālajos tīklos, arī šeit tas sniedz autentiskuma sajūtu un uzticību.
Ja reģistrēsies dalder, varēsi ne vien ievietot sludinājumu – vai tas būtu par kādiem kursiem, roku darinājumiem vai istabas īres piedāvājumu –, šeit iegūsi arī savu mazo mājaslapu. Tā ir pievienotā vērtība sludinājumam, jo katrā no tiem atsevišķa saite ved uz tā ievietotāja lapu. Turklāt arī par jauno mājaslapu nebūs jāmaksā, kā arī sludinājuma ievietošana ir par velti. Tas nav Dalder dāvinājums krīzes apstākļos vien – portāla veidotāji sola, ka tā tas būs vienmēr, jo bezmaksas sludinājumu koncepcija ir mājaslapas idejas pamatā.
 
Krīzes situācija vēlreiz atgādina, cik viss ir relatīvs – šodien darbs stabilā loģistikas uzņēmumā var likties visdrošākais no amatiem, taču jau nākamajā dienā tiek slēgtas robežas un tūrisma nozare apstājas. Cerēsim, ka drīz viss atgriezīsies daudz mierīgākās sliedēs, tomēr tikmēr sagatavosimies arī pesimistiskākiem scenārijiem. 

Prātīgi ir ne vien veidot uzkrājumu nebaltām dienām vismaz 3 algu apmērā, bet arī domāt uz priekšu, kā vēl es varu gūt ienākumus? Dalder vēlas mudināt ikvienu meklēt radošus risinājumus, uzdrīkstēties attīstīt ko savu un gūt papildus peļņu. 
 
Uz sarakstu