Banner 980x90

Mīti pret realitāti: pētām populārākos uzskatus par dobermaņiem

Dobermaņi ir viena no majestātiskākajām un cēlākajām suņu šķirnēm pasaulē. Šīs suņu šķirnes pārstāvji ir inteliģenti un fiziski spēcīgi, taču to muskuļotā auguma un modrās dabas dēļ tiem nereti tiek piedēvēta nervozitāte un pat agresija. Taču – kā jau mīti tie bieži neatbilst patiesībai, un negatīvās asociācijas veido vien bezatbildīgu un vieglprātīgu saimnieku audzināšanas radītās sekas. 

Tāpēc vaicājām Dino Zoo Pasaule ekspertei, kinoloģei Tatjanai Bodrickai, vai izplatītie mīti par dobermaņiem tiešām atbilst patiesībai, kādas ir dobermaņu rakstura un audzināšanas īpatnības un kādam jābūt saimniekam, lai tas spētu izcelt labākās šīs suņu šķirnes īpašības

Dobermaņu šķirnes raksturojums 

Kā norāda Dino Zoo Pasaule kinoloģe Tatjana Bodricka, plaši izplatītie mīti par to, ka dobermaņi ir nikni un nervozi, ir tālu no patiesības un tiek balstīti vien uz atsevišķiem nepareizas un nekonsekventas audzināšanas piemēriem. Dobermaņi ir populāra un iemīļota suņu šķirne visā pasaulē, kas ir viens no pierādījumiem tam, ka negatīvie priekšstati neatbilst patiesībai. 

Suņa raksturs ir atkarīgs gan no ģenētikas un vides, kurā dzīvnieks aug, gan no audzināšanas. Dobermanis ir ļoti dzīvīgs un enerģisks suns, un tam piemīt intelektuāls un sociāls raksturs. Ja dobermanis dzīvos ģimenē, kurā bieži valda skandāli, tiek paceltas balsis vai saimnieka attieksme pret mājdzīvnieku ir viļņveidīga – te ar dusmām, te pārlieku mīļumu un lutināšanu –, tad sunim patiešām veidosies nelīdzsvarots un nervozs raksturs. 

Tā kā dobermaņi ir ļoti inteliģenti dzīvnieki, dažkārt suns var uzvesties pārgudri un kļūt par līderi ģimenē, līdz ar to dzīvnieks saimnieku nerespektē un var veidoties situācijas, kurās saimnieks nespēj savaldīt suņa enerģisko raksturu. Šādas situācijas gadās tad, ja saimniekam nav zināšanu par to, kā pareizi apieties ar dzīvnieku, netiek ievēroti apmācību pamatprincipi un stingra attieksme apmācību procesā, kā arī apgūtās audzināšanas metodes netiek konsekventi integrētas ikdienā. 

Tā kā dobermanis ir darbspējīgs un entuziasma pilns suns, viņš vienmēr ir gatavs mācīties un sadarboties ar savu saimnieku, tāpēc šos suņus noteikti nepieciešams vest uz suņu skolas nodarbībām, lai, pirmkārt, pats saimnieks iemācītos, kā sadarboties ar savu mājdzīvnieku. Tāpat dobermanim piemīt arī stiprs aizsardzības instinkts, tāpēc šīs šķirnes suņi būs izcili kompanjoni aktīviem saimniekiem, miesassargi vai dienesta suņi un vienlīdz labi ģimenes mīluļi. 

Tad kāpēc tiek uzskatīti par agresīviem? 

Kā jau iepriekš minēts, dobermaņa raksturu veido gan audzināšana, gan vide un ģenētika. Tāpat kā jebkuras citas suņu šķirnes atsevišķi pārstāvji, arī dobermaņi var kļūt agresīvi, ja netiek pareizi socializēti un apmācīti. Taču dobermaņi nav cīņas suņi un nav tendēti uz neprovocētu agresiju. Tā kā tie ir ļoti modri un tiem piemīt izteikts sargsuņa instinkts, tie var radīt biedējošu iespaidu, tāpēc saimniekam jāparūpējas par to, lai dzīvnieku neprovocētu svešinieki vai ciemiņi, vēloties ar suni socializēties bez saimnieka atļaujas. 

 

Foto: Pixabay.com

Kāds saimnieks, tāds suns jeb – kādam jābūt dobermaņa saimniekam? 

Dobermanis nav piemērots flegmātiskiem saimniekiem, kuriem brīvo laiku patīk pavadīt laiskās nodarbēs. Tā kā dobermaņi ir ļoti enerģiski un fiziski spēcīgi suņi, tiem ir nepieciešamas ilgstošas pastaigas ar atbilstošām fiziskām aktivitātēm. Suns jānoslogo arī mentāli. Bez fiziskas un mentālas slodzes suns mājās kļūs hiperaktīvs un var arī sākt demolēt māju un izrādīt citas negatīvas uzvedības iezīmes. Tāpēc saimniekam ir jābūt gatavam strādāt ar suni jau no pirmajām dienām. Saimniekam jābūt pacietīgam, nosvērtam un jāspēj izprast šīs suņu šķirnes īpatnības. Vislabāk, ja par dobermaņa saimnieku kļūst jau pieredzējis suņu saimnieks. Lai gan dobermaņi nav domāti visiem, tie ir eleganti, inteliģenti un ļoti lojāli suņi. 

Dobermanis var būt gan labs darba suns, gan skaists izstāžu dalībnieks un pavisam noteikti – enerģisks un aizrautīgs kompanjons aktīva saimnieka brīvdabas piedzīvojumos. Dobermaņi patiešām nav agresīvi no dabas, bet, lai atklātos šīs šķirnes labākās īpašības, tas prasa saimnieka pacietību, kārtīgas apmācības, turklāt saimniekam suns ne tikai jāmīl, bet arī jāciena. 

Jāmin, ka dobermaņiem nereti raksturīgas ģenētiski pārmantotas sirds problēmas, piemēram, kardiomiopātija, tāpēc sunim profilaktiski jāapmeklē veterinārā klīnika, lai pārliecinātos par mīluļa veselības stāvokli. Tas nozīmē, ka saimniekam jābūt gana daudz brīvam laikam suņa apmācībām un ikdienas fiziskajām aktivitātēm, gan arī finansiālajām iespējām nodrošināt atbilstošu veselības aprūpi veselības problēmu gadījumā. 

 

Foto: Pixabay.com

Vērtīga informācija ikvienam mājdzīvnieka saimniekam – Dinozoopasaule.lv! 

Dobermaņu un citu suņu šķirņu raksturojums, populārākie suņu vārdi, ekspertu padomi un ieteikumi par dažādām ar veselību, uzturu un dzīvnieka kopšanu saistītām tēmām, un daudz citas vērtīgas informācijas suņu saimniekiem – dinozoopasaule.lv! Šeit arī visa nepieciešamā informācija par Dino Zoo veterināro klīniku un veterināro aptieku darbību, Dino Zoo kaķu un suņu frizētavu, kā arī Dino Zoo suņu skolas aktuālajiem pakalpojumiem! 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)