Uzņēmējdarbības finansēšana jeb mikrokredīts uzņēmējiem

Pirmās asociācijas, kas ienāk prātā, domājot par uzņēmējdarbību, ir – risks un investīcijas. Uzņēmējdarbība pēc būtības ir saistīta ar izaicinājumiem un finansiāliem šķēršļiem, tos pārvarot, veiksmīgas idejas realizācija sniegs acīmredzamus rezultātus biznesā. Brīžos, kad uzņēmējs saskaras ar finansiālām grūtībā biznesa uzsākšanas posmā vai vēlāk, lieti var noderēt finansiālais atbalsts. To sauc par mikrokredītu uzņēmējiem. 

Kāda veida kredīts ir mikrokredīts?
Pēc šī kredīta veida nosaukuma var secināt, ka tas ir aizdevums (parasti neliels),  kas ir orientēts tieši uzņēmējiem. Ierastais kredīts uzņēmējdarbībai parasti nozīmē apjomīgāku kredītu no 5000 EUR un ar ilgāku atdošanas termiņu, savukārt mikrokredīts pieejams arī 1000 EUR apmērā. Šo aizdevumu var definēt kā vienreizēju “injekciju” īslaicīgu problēmu/izaicinājumu atrisināšanai uzņēmumā, kas kavē tālāko attīstību, piemēram, negaidīts remonts, nepieciešamība iegādāties jaunu ražošanas iekārtu vai kavētu klientu maksājumu gadījumā. Šo kredītu parasti var saņemt ne tikai uzņēmumi, bet arī pašnodarbinātie.

Sākotnēji mikrokredītus izsniedza tikai nebanku aizdevēji. Kā zināms, pieprasījums rada piedāvājumu, tāpēc pēdējos gados šāda veida finanšu risinājums kļuvis arvien populārāks, un mazos aizdevumus uzņēmējdarbībai piedāvā gan vairākas bankas, gan arī valsts finanšu institūcija “Altum”.

Kā šis aizdevums noder uzņēmējiem?
Kā jau minēts iepriekš, šī nauda tiek izmantota situācijās, kad uzņēmumam vai pašnodarbinātajam steidzami nepieciešamas finanses parasti līdz 5000 EUR, lai turpinātu vai attīstītu vai savu uzņēmējdarbību. Brīžos, kad mainās likumdošana un valsts prasa modernizēt inventāru, nepieciešams samaksāt darbiniekiem algas, taču klienti kavē maksājumus. Situācijas var nebūt problemātiskas, kā, piemēram, gadījumos, ja piegādātājs izpārdod noliktavu pa izdevīgām cenām, un acīmredzami ir vērts ieguldīt naudu šādā darījumā. Arī šeit lieti noderēs mikrokredīts uzņēmējiem. Iemesli var būt dažādi, taču ir skaidrs, ka bez naudas plūsmas uzņēmējdarbība gandrīz  vienmēr ir apdraudēta.

Kādi ir galvenie nosacījumi?
Pakalpojuma sniedzēju noteikumi atšķiras. Parasti šāda veida finanšu pakalpojums pieejams tiem uzņēmumiem, kas jau vismaz gadu aktīvi strādājuši un spēj iesniegt gada pārskatu, kas rāda uzņēmuma peļņu vai zaudējumus. Tāpat nepieciešams apliecinošs dokuments, ka personai ir tiesības pārstāvēt uzņēmumu.

Aizdevuma termiņš vidēji ir no pusgada līdz pieciem gadiem, procentu likmes svārstās no 5 līdz 20% gadā. Jāņem gan vērā, ka juridiskām personām gandrīz vienmēr aprēķina arī dažādas komisijas maksas, piemēram, kredīta izsniegšanas vai izskatīšanas maksu. Kā neapstrīdamu priekšrocību šī kredīta veidam var minēt izskatīšanas laiku – bieži vien lēmums tiek pieņemts dažu stundu laikā, un nauda var ienākt kontā tikpat ātri.

Kā izvēlēties pareizo kreditoru?
Statistika liecina, ka visbiežāk visa veida finanšu pakalpojumus veic vienuviet, proti – ja uzņēmuma konts tiek uzturēts kādā no bankām, arī visi pakalpojumi primāri tiks izvērtēti šajā bankā. Tomēr tas ne vienmēr ir pareizākais solis, jo var gadīties, ka cits aizdevējs piedāvā izdevīgākus nosacījumus. Tāpēc būtu ieteicama kredītu salīdzināšana, kur talkā nāk Somijas platforma “Sortter”. Sortter mājaslapā pieejama visa informācija par populārākajiem un pārbaudītiem aizdevējiem.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu