Banner 980x90

"Kaspersky Lab": 29% interneta lietotāju neko nedara, lai aizsargātu tiešsaistes maksājumus

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Gandrīz trešdaļa jeb 29% interneta lietotāju neko nedara, lai aizsargātu tiešsaistes maksājumus, paļaujoties uz finanšu uzņēmumu aizsardzību, liecina virtuālās vides drošības risinājumu izstrādātāja "Kaspersky Lab" veiktā testa dati.

Šī respondentu daļa norādīja, ka viņi neveiks nekādas papildu darbības, jo "lielu, plaši pazīstamu uzņēmumu tīmekļa vietnes ir pietiekami aizsargātas". Tomēr vairumā gadījumu pat aizsargāta vietne nevar garantēt, ka kibernoziedznieki neiejauksies maksāšanas procesā vai ka ierīce nav inficēta ar naudas zagšanai paredzētu ļaunprogrammatūru, norāda "Kaspersky Lab".

Tests atklājis, ka daudzi interneta lietotāji nezina vai zina, bet neievēro, drošības pamatnoteikumus, veicot tiešsaistes maksājumus vai izmantojot tiešsaistes banku sistēmas. Piemēram, tikai puse lietotāju pārbauda tīmekļa vietnes īstumu pirms savas finansiālās informācijas ievadīšanas tajā, bet gandrīz trešdaļa uzskata, ka nav nepieciešams veikt kādus pasākumus, lai aizsargātu savu naudu tiešsaistē, liecina "Kaspersky Lab" testa dati.

Testu ir izpildījuši vairāk nekā 18 000 lietotāju. Tiešsaistes testā aplūkoja vairākas potenciāli bīstamas situācijas, ar kādām lietotāji bieži saskaras internetā, tostarp veicot finanšu darījumus tiešsaistē.

Dalībnieki tika aicināti izvēlēties vienu no četrām neesošām banku vietnēm sava konta rekvizītu ievadīšanai. Tikai puse dalībnieku spēja pazīt patiešām drošu vietni ar nemodificētu nosaukumu, izmaiņas organizācijas nosaukumā ir bieži izmantots pikšķerēšanas paņēmiens, un prefiksu "https", kas norāda šifrētu savienojumu. Turklāt 5% respondentu izvēlējās vietnes ar kļūdaini uzrakstītu adresi, kas liek domāt, ka tās, iespējams, ir viltotas lapas, kuras ir izveidotas lietotāju finansiālo datu zagšanai.

Pēc tam lietotājiem tika vaicāts, kādus pasākumus viņi veiks pirms savu finansiālo datu ievadīšanas, izpildot tiešsaistes maksājumu. Tikai 51% respondentu norādīja, ka viņi pārbauda vietnes īstumu. 21% aptaujāto izmanto virtuālo tastatūru, lai aizsargātu savas paroles no pārtveršanas, bet 20% pārbauda, vai viņu drošības risinājums darbojas pareizi, lai nodrošinātu, ka maksājums ir pasargāts no jebkādas ārējas iejaukšanās, liecina "Kaspersky Lab" testa dati.

11% respondentu maksājuma aizsargāšanai izmantotu inkognito režīmu, 4% varētu ķerties pie anonimizētāja un 7% aptaujāto atkārtoti ievadītu un dzēstu datus, "lai maldinātu vīrusus". Diemžēl šīs darbības nekādā veidā neaizsargā lietotāja finanšu informāciju.

Izrādījās, ka daži lietotāji ir tikpat bezrūpīgi, aizsargājot savu maksājumu informāciju reālajā pasaulē, - 20% uzskata, ka var ļaut aiznest bankas karti ārpus sava redzesloka, maksājot restorānā, tādējādi dodot krāpniekiem iespēju izgatavot kopiju.

"Šie skaitļi apstiprina ilgstošos novērojumus, ka daudzi lietotāji joprojām apdraud ne tikai sevi un savu naudu, bet arī banku un maksājumu sistēmu uzņēmumus, kurus viņi izmanto. Incidentu novēršana, pat ja tos ir izraisījuši nepieredzējuši lietotāji, var prasīt ievērojamus resursus un negatīvi ietekmēt uzņēmuma reputāciju. Lietotāju uzticēšanās uzņēmumiem, kas dara visu iespējamo, lai pasargātu viņus no krāpšanas tiešsaistē, uzliek lietu atbildību. Tas nozīmē, ka specializētu drošības līdzekļu izmantošana pret zādzībām tiešsaistē kļūst par nepieciešamību," sacīja "Kaspersky Lab" Krāpšanas novēršanas nodaļas globālais vadītājs Ross Hogans.

Platforma "Kaspersky Fraud Prevention" ļauj bankām aizsargāt finanšu datus un izvairīties no krāpšanas pat tad, ja lietotāji neuzmanīgi rīkojas ar naudu tiešsaistē. Bankai ir iespēja instalēt aizsardzības risinājumu tieši klientu ierīcēs, ieskaitot mobilās ierīces, vai izmantot platformas komponentus, kas var attālināti noteikt, vai ierīce ir inficēta ar naudas zagšanai paredzētu ļaunprogrammatūru.

Savukārt lietotājiem, jo īpaši mazāk kiberzinīgajiem, ir jāinstalē risinājumi, kas nodrošina tiešsaistes maksājumu papildu aizsardzību, piemēram, operētājsistēmu "Windows" un "Mac OS X" pārvaldītiem datoriem paredzētā tehnoloģija "Safe Money", kas ir integrēta arī "Kaspersky Internet Security - Multi - Device 2016" un "Kaspersky Total Security - Multi - Device". Šī tehnoloģija neaprobežojas ar standarta aizsardzību no tiešsaistes apdraudējumiem un rada īpašu, drošu vidi finanšu darījumu izpildei, kas nav pieejama krāpniekiem, informēja "Kaspersky Lab" pārstāvji.

"Kaspersky Lab" ir viens no pasaulē lielākajiem privātajiem informācijas tehnoloģiju drošības programmu izstrādes uzņēmumiem. Uzņēmums reģistrēts Apvienotajā Karalistē.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)