Banner 980x90

Abi Irbenes radioteleskopi varēs darboties sinhroni

29.jūlijā Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā (VSRC) Irbenē mazākā radioteleskopa RT-16 balsta tornī veiksmīgi pacelta jaunā antena, kas varēs darboties sinhroni ar lielāko radioteleskopu RT-32, aģentūru LETA informēja Ventspils Augstskolas sabiedrisko attiecību speciālistes vietas izpildītāja Agnese Jēkabsone.

VSRC uzdevumi, izmantojot abus Irbenes kompleksa radioteleskopus, ir veikt fundamentālos pētījumus astronomijā un astrofizikā un lietišķos pētījumus kosmosa tehnoloģiju jomā.

Īstenojot infrastruktūras modernizācijas projektu "IKSA-CENTRS", radioteleskopi RT-32 un RT-16, kuru galveno spoguļu diametri ir attiecīgi 32 un 16 metri, aprīkoti ar vienādām uztvērēju sistēmām, lai tie abi varētu sinhroni uztvert datus par vienu un to pašu kosmiskās telpas apjomu. Tādējādi abi teleskopi, vienlaikus darbojoties, rada virtuālu teleskopu, kura diametrs ir ap 800 metriem, kas atbilst attālumam starp abiem teleskopiem. Tas nozīmē, ka Irbenes radioteleskopu kompleksā turpmāk būs iespēja darbināt arī virtuālu teleskopu ar diametru 800 metri, skaidroja Jēkabsone.

Turpmāk abas radioteleskopu antenas tiks pielietotas starpzvaigžņu vides objektu novērojumos, Saules radionovērojumos, asteroīdu un Zemei tuvo mākslīgo ķermeņu, tostar kosmisko atlūzu, radiolokācijā un sevišķi lielas bāzes interferometrijas novērojumos, novērojot objektus ārpus Saules sistēmas. Tajā pašā laikā, ņemot vērā to, ka RT-16 jaunā antena ir vieglāka nekā vecā, teleskops aprīkots ar jaunu un mūsdienīgu vadības un piedziņas sistēmu, kas spēj nodrošināt lielus antenas pagriešanas ātrumus. RT-16 būs iespējams izmantot arī kosmiskajām telekomunikācijām, un antena var kalpot kā Zemes bāzes stacija satelītu apkalpošanai.

10.jūnijā balsta tornī jau tika pacelta Irbenes lielākā teleskopa RT-32 atjaunotā antena. Savukārt otra jeb mazākā Irbenes antena RT-16 aizvietota ar jaunu kompozītmateriāla antenu. Pirms gada tika noslēgts līgums ar Vācijas kompāniju "MT Mechatronics" par jaunas RT-16 antenas piegādi un abu radioteleskopu vadības un piedziņas sistēmu modernizāciju. Pērn veikta jaunās antenas projektēšana, ko Vācijas kompānijas vadībā veica apakšuzņēmēji no Ķīnas un Spānijas.

Antenas kopējais svars ir ap 16 tonnām, primārā spoguļa diametrs ir 16 metri, sekundārā spoguļa diametrs - 1,6 metri. Antenas atstarojošo virsmu veido 80 paneļi. Antenas izgatavošanas pamata materiāls ir oglekļa šķiedras polimērmateriāls, no kā izgatavotas gan balsta struktūru veidojošās caurules, gan sekundārais spogulis un primārā spoguļa atstarojošie paneļi.

RT-16 antenas uzcelšana balsta tornī tika veikta ar SIA "Arsava" 350 tonnu celtspējas celtni.

VSRC modernizācijā ieguldīti ap astoņiem miljoniem eiro.
VSRC tika dibināts kā Latvijas Zinātņu akadēmijas zinātniskais institūts 1994.gada 22.jūlijā, pārņemot bijušās PSRS karaspēka daļas nekustamo īpašumu - objektu "Zvaigznīte" tagadējā Ventspils novada Ances pagasta Irbenē. VSRC kompleksā ir divas radioteleskopu antenas ar 32 un 16 metru galveno spoguļu diametru.

2004.gadā VSRC tika iekļauts Ventspils Augstskolas sastāvā kā tās struktūrvienība, saglabājot atsevišķa zinātniskā institūta statusu. 2010.gada pavasarī VSRC tika pievienots Ventspils Augstskolas Inženierpētniecības centram. Tādējādi tika izveidots Ventspils Augstskolas inženierzinātņu institūts - Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)