Banner 980x90

Eksperte: Jau ilgstoši esam pamanījuši tā saukto interneta troļļu aktivitātes

Tā saukto interneta troļļu aktivitātes ir pamanītas jau ilgstoši un novērotas arī komentāru biežākās tendences, aģentūrai LETA atzina "Komunikācijas aģentūras/Edelman Affilate" vadītāja Ieva Stūre.

"Jā, esam pamanījuši tā saukto interneta troļļu aktivitātes, turklāt jau ilgstoši. Piemēram, lielāko ziņu portālu komentāru sadaļās viena no izpausmēm pie dažāda satura ziņām - ne tikai par ārpolitiku - ir it kā netieši slavēt Krievijas īstenoto ārpolitiku, "koriģēt" vēstures skaidrojumus, slavēt Krievijas ekonomisko situāciju un norādīt uz Ukrainas pieļautajām kļūdām gan iekšpolitikā, gan ārpolitikā," sacīja Stūre.

Viņa minēja vairākas novērotās komentāru tendences. "Bieži komentāri rakstīti bez acīmredzamām gramatiskajām kļūdām, tomēr tos var atpazīt pēc atšķirīgām teikuma konstrukcijām, atsaucēm un saitēm uz Krievijas interneta resursiem. Parasti arī komentāri nav naidīgi, bet gan draudzīgi un it kā nedaudz pamācoši. Arī sociālajos tīklos esam pamanījuši lietotāju profilus, kas liek domāt, ka tie nav īsti, bet viltus un radīti ar nolūku popularizēt noteiktu ideoloģiju," sacīja Stūre.

Eksperte uzsvēra, ka "troļļu" efektivitāte atkarīga no tā, cik daudz lasītāju izlasa, seko līdzi un tic komentāros rakstītajam. "Jautājums, protams, ir par to, cik liela efektivitāte ir šādām "troļļu" darbībām. Cik daudz lasītāju izlasa gan ziņu, gan pārskata komentārus, un cik daudzi tic komentāros rakstītajam? Tomēr "interneta troļļu" aktivitātes rada bažas," sacīja Stūre.

"Mūsu valsts iestāžu uzdevums būtu ne tikai cīnīties ar "interneta troļļu" identificēšanu un apkarošanu, bet arī meklēt veidus, kā uzrunāt un ieinteresēt to Latvijas iedzīvotāju daļu, kas aktīvi patērē Krievijas propogandas informācijas kanālus," sacīja Stūre.

Iepriekš raidījums LNT ziņas vēstīja, ka Latvijas darba sludinājuma portālā ievietots vēstījums, ka darbā tiek pieņemti "interneta troļļi". To izdarījis Ķīpsalas izstāžu centra pakļautībā esošais projekts "RigaComm", kas gan noliedz ļaunprātīgu nolūku.

Saskaņā ar definīciju "troļļi" ir personas, kas komentāru veidā portālos, sociālajos tīklos un blogos ievieto sagrozītu, tendenciozu un propagandas rakstura informāciju. Līdz šim "troļļi" asociējušies ar Krievijas propagandas mašinēriju - Maskavas algotie "troļļi" centušies internetā pārliecināt, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir labs, Ukraina - okupējama, bet Baltijas valstis - naidīgas, vēstīja raidījums.

"Troļļu" meklētājs "RigaComm" savukārt norāda, ka tas drīzāk esot īslaicīgs eksperiments pamēģināt saprast, vai Latvijā var izveidot "troļļu" armiju, un analizēt, kā konkrētās "troļļošanas" aktivitātes būs ietekmējušas cilvēku domāšanu.

"Metodoloģijas sistēmu, kuru mēs izstrādāsim šīs pētnieciskās akcijas laikā, noteikti nenodosim trešajām personām. Tā būs mūsu iekšēji izstrādāta sistēma, kas pie mums arī paliks," skaidroja projekta "RigaComm" vadītājs Andris Breške.

Kā iepriekš vēstīja raidījums, plašākā mērogā "troļļošana" ir kļuvusi par hibrīdkara ieroci, tādēļ arī NATO izveidojusi Latvijā speciālu nodaļu "interneta troļļu" uzraudzīšanai. Ar secinājumiem, kā "troļļi" ietekmē vidusmēra interneta lietotāja domāšanu Latvijā, NATO nāks klajā septembra beigās, vēsta raidījums.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)