Banner 980x90

Internetveikals: E-komercijas problēma ir negodprātīgi reģistrētās uzņēmējdarbības pārstāvji

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Patlaban būtiskākā e-komercijas nozares problēma ir nevis nereģistrētā komercdarbība, bet gan reģistrētā uzņēmējdarbība, kas tiek veikta internetveikalos, kuri preces pārdod, nesamaksājot valstij nodokļus, aģentūrai LETA norāda internetveikalu "1a.lv" pārvaldošā uzņēmuma SIA "Mobilukss" valdes loceklis Mareks Zuika.

Viņš skaidro, ka problēma atklājas apstāklī, ka kāda internetveikala mājaslapas juridiskais īpašnieks vai operators mainās, taču vietnes adrese paliek tā pati.

"Ir virkne šādu mājaslapu, kur redzams, ka teju ik gadu ir mainījusies kompānija, kas juridiski veic preču tirdzniecību. Paskatoties, kas noticis ar iepriekšējo mājaslapu īpašniekiem, visbiežāk tiem ir veikts nodokļu uzrēķins un firma tiek likvidēta, tai pašā laikā interneta vietnē turpinās tirdzniecība, visbiežāk tādā pašā veidā," stāsta Zuika, piebilstot, ka lielākajā daļā gadījumu šādos veikalos, piemēram, paprasot noformēt pavadzīmi juridiskai personai, tiek paziņots, ka preces cena būs dārgāka, "visdrīzāk, pierēķinot jau klāt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) "shēmas" izmaksas."

Zuika atzīmē, ka patlaban esošajā situācijā no valsts puses internetveikalu pārvaldošs vai operējošs uzņēmums tiek skatīts atsevišķi no mājaslapas, kuru tas pārvalda, līdz ar to, sajūtot nepatikšanas, šādi darboņi jau laikus atver jaunas firmas, un, kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) pieņem lēmumu veikt uzrēķinu vai apturēt uzņēmuma komercdarbību, tie paši cilvēki jau strādā, izmantojot citu kompāniju, kura vēl nav nonākusi VID redzeslokā.

"Tāpēc arī šajā jomā mēs gribētu redzēt aktīvāku un ātrāku VID rīcību, jo pretējā gadījumā gan tiek kropļota konkurence, jo skaidrs, ka nav iespējams konkurēt ar cenu, ja daži tirgus dalībnieki to var tirgot bez PVN, gan valstij netiek nomaksāti nodokļi, gan var ciest arī patērētāji, ja, iestājoties preces garantijas gadījumam, tam nebūs pret ko vērsties, jo tajā pašā interneta vietnē strādās jau cita kompānija, kurai juridiski nebūs saistoša patērētāja prasība. Ja VID būtu tiesības šādos gadījumos slēgt arī mājaslapu, šādu darboņu darbs būtu būtiski apgrūtināts, bet valsts budžetam neietu garām nozīmīgas summas," pārliecināts Zuika.

Komentējot Finanšu ministrijas ieceri pastiprināt e-komercijas uzraudzību, Zuika norāda, ka iecere ķerties klāt šīs jomas sakārtošanai ir apsveicama, kā arī to, ka VID pilnvaras slēgt mājaslapas, kurās tiek veikta nereģistrēta uzņēmējdarbība, varētu veicināt uzņēmējdarbības vides sakārtošanos e-komercijas sektorā.

Kā ziņots, Ministru kabinets 2.augustā atbalstījis FM priekšlikumus budžeta ieņēmumu palielināšanai, kuru fiskālā ietekme ir 50,3 miljoni eiro. Strādājot pie nākamā gada budžeta, FM apkopojusi visu nozaru ministriju priekšlikumus un starptautisko partneru ierosinājumus, kas bija saistīti ar budžeta ieņēmumu sadaļu. Īpaša uzmanība esot pievērsta ēnu ekonomikas apkarošanas priekšlikumiem.

Valdība arī akceptēja priekšlikumu pastiprināt e-komercijas uzraudzību un kontroles nodrošināšanu, kā arī VID tiesību paplašināšanu. Tas nozīmētu paplašināt VID tiesības bloķēt mājaslapas, ja tiek veikta nereģistrēta saimnieciskā darbība.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)