Banner 980x90

Kraupis apēd augļu ražu. Ko darīt?

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

"Kāpēc kokos bojājas āboli? "Antonovka" pilna ar puvušiem augļiem." JĀNIS KĀRĶU PAGASTĀ

"Kāpēc plaisā un pūst bumbieri?" ZELTĪTE SALDŪ

"Pēc apraksta vien grūti spriest, bet abos gadījumos, visticamāk, vainojams kraupis," skaidro Latvijas Valsts augļkopības institūta pētniece Baiba Lāce. Uz slimības skartajiem, bet vēl nesapuvušajiem augļiem ir manāmi tumši plankumi, miza tumšajā vietā plaisā, brūcēs iekļūst slimības ierosinātājsēne, un augļi sapūst.

Ko darīt tagad? Visus bojātos augļus (gan tos, kas vēl kokā, gan nokritušos) cītīgi salasa, ierok zemē vai sadedzina. Nekādi smidzinājumi situāciju par labu vairs nevērsīs! Turklāt tas nav pieļaujams, domājot par lietotāju veselību, atgādina Baiba Lāce.

Ko darīt rudenī? Kad lapas būs nobirušas, zem slimības skartajiem kokiem tās sagrābj kopā ar bojātajiem augļiem un sadedzina vai ierok zemē. Lielos dārzos lapas oktobra beigās, novembra sākumā mēdz apsmidzināt ar karbamīdu, tādējādi paātrinot to sadalīšanos.

Slimās lapas atstāt nedrīkst, jo tās kļūs par infekcijas avotu nākamgad. Slimības ierosinātājsēne pārziemo lapās un pavasarī, sagaidot sev tīkami siltu laiciņu, tūliņ dodas uz koku sākt savu postošo darbību.

Ko darīt profilaksei? Visos dārzos pavasarī, maijā, pirms pumpuru plaukšanas vēlams profilakses nolūkos smidzināt ar varu saturošiem preparātiem. Tie, kas sevišķi rūpējas par zaļo dzīvesveidu, var lietot veco labo Bordo maisījumu. Ar to, tikai citā, mazākā koncentrācijā, otrreiz miglo drīz pēc Jāņiem, kamēr auglīši vēl pavisam mazi. Augļi jāuzmana, ja vasaras sākumā iestājas lietains, auksts laiks. Tad it sevišķi svarīgi ir veikt profilaktisko miglojumu. Regulāri pēta augļus, un, ja uz tiem parādās melni, mazliet pūkaini, izplūduši plankumiņi, – kraupis ir klāt! Tad situāciju var piebremzēt, smidzinot ar līdzekli Efektors. To gan grūtāk nopirkt nelieliem dārziem piemērotā fasējumā.

Kraupja attīstību vēl mazina vainaga regulāra veidošana, lai tas būtu labi izvējots, saule tiktu klāt augļiem. Sabiezināts vainags, sevišķi veciem un strauji augošiem kokiem, kāda ir ābeļu šķirne ‘Antonovka’, veicina kraupja sēnes attīstību. Jāretina arī augļu ķekari. Ja tajā atstāj pa vienam auglim, ir lielāka iespēja ienākties ražai. Piemēram, bumbieriem, rīvējoties vienam gar otru, mizā var rasties plaisiņas, caur kurām ērti iekļūst slimības ierosinātājsēne. Tad puvuši augļi kokos karājas virtenēm vien.

Raksts publicēts sadarbībā ar

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)