Banner 980x90

Latvijas mazākumtautību nevalstisko organizāciju politiskā līdzdalība piecu gadu laikā pieaugusi par 25%

Rīga, 22.nov., LETA. Latvijas mazākumtautību nevalstisko organizāciju politiskā līdzdalība kopš 2013.gada pieaugusi par 25%, savukārt to pārstāvju piederības sajūta Latvijai palielinājusies par 17%, preses konferencē informēja Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāra vietniece Zane Vāgnere.

Viņa norādīja, ka pašlaik no 22 848 nevalstiskajām organizācijām 460 pārstāv tieši mazākumtautību intereses. Visaugstākā organizāciju aktivitāte ir Rīgā un tās apkārtnē.

Saskaņā ar KM veiktajiem novērojumiem, arvien vairāk cilvēku uzskata, ka Latvijā iespējams attīstīt savu valodu un kultūru. Ja 2015.gadā šādu viedokli pauduši 24%, tad pērn - 36%. Vāgnere uzsvēra, ka pašlaik aptuveni 94% mazākumtautību pārstāvju prot latviešu valodu, kas ir labs rādītājs, taču svarīgi ir to uzturēt arī turpmāk.

Lai atbalstītu mazākumtautību nevalstiskās organizācijas, Latvijā ir divi pastāvīgi finansēšanas mehānismi. Valstiska līmeņa fondam novirzīti 400 000 eiro sabiedrības dzīves kvalitātes uzlabošanai, informēšanai un izglītošanai par valstī notiekošajiem procesiem. Savukārt reģionālajai atbalsta programmai šogad novirzīti 160 000 eiro. Kopumā mazākumtautību nevalstiskās organizācijas iesniegušas vairāk nekā 860 projektus, kuru kopējās izmaksas pārsniedz 1,7 miljonus eiro, taču finansiālais atbalsts piešķirts 325 īstenotiem projektiem, ko rīkojušas 235 organizācijas.

KM pārstāve norādīja, ka, līdzīgi kā latviešu sabiedrībā, arī mazākumtautību organizāciju vidū nepieciešams veicināt savstarpējo uzticēšanos - nepieciešams strādāt ar jauniešiem un viņu līdzdalību, kā arī sekmēt nevalstisko organizāciju savstarpējo sadarbību.

Vāgnere uzsvēra, ka šī gada mazākumtautību forumā gūtās atziņas un ieteikumi tiks izmantoti nākamo stratēģisko politikas plānošanas dokumentu izstrādē.

Kā ziņots, šodien un 23.novembrī Rīgā norisinās ikgadējais mazākumtatutību forums "No integrācijas uz saliedētu sabiedrību", kurā piedalās vairāk nekā 200 mazākumtautību pārstāvji, pārstāvot 14 tautības no 20 pašvaldībām.

Šodien Foruma dalībnieki Latvijas Nacionālajā bibliotēkā apspriež, cik pieejama Latvijas medijos ir informācija par mazākumtautību darbību, kultūru un citiem aktuālajiem jautājumiem. Foruma pirmās dienas noslēgumā norisināsies mazākumtautību ansambļu un deju kolektīvu veidots koncerts.

Savukārt foruma otro dienu Rīgas pilī ar uzrunām atklās Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK), kā arī Valsts prezidenta mazākumtautību konsultatīvās padomes priekšsēdētājs Romāns Alijevs un KM Mazākumtautību nevalstisko organizāciju pārstāvju konsultatīvās komitejas pārstāve Jeļena Matjakubova.

Plenārsēdē "Mazākumtautību ieguldījums Latvijā 100 gados" ar ziņojumu par mazākumtautību lomu valstiskuma veidošanā un stiprināšanā uzstāsies sociologs Mārtiņš Kaprāns, tiks prezentēti foruma pirmās dienas darba grupu diskusiju rezultāti, kā arī projekta "Eiropas pēdas Latvijā" īstenošanas gaitā biedrības "Eiropas Kustība Latvijā" gūtās atziņas par jauniešu līdzdalību un nākotnes skatījumu.

Foruma laikā paredzēta arī mazākumtautību kultūras programma, mūzikas priekšnesumi un mazākumtautību nacionālās virtuves degustācija.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)