Banner 980x90

Rožukalne: NEPLP piedāvā pozitīvu pavērsienu mediju īpašnieku caurskatāmības nodrošināšanā

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) izstrādātie grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā (EPLL) ir pozitīvs pavērsiens mediju īpašnieku caurskatāmības nodrošināšanā, jo līdzšinējais regulējums NEPLP nenodrošināja pilnvaras pārbaudīt informāciju, kuru iesnieguši mediju īpašnieki, uzskata Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētā profesore, Komunikācijas studiju katedras vadītāja Anda Rožukalne.

"Sagatavotie grozījumi ir pozitīvs pavērsiens mediju īpašnieku caurskatāmības nodrošināšanā, jo līdzšinējais regulējums paredz, ka mediju īpašnieki NEPLP iesniedz paši savus dokumentus par patiesā labuma guvējiem, aizpildot tādu kā anketu, bet savā ziņā regulējums bija deklaratīvs, jo NEPLP nebija pilnvaras un iespējas pārbaudīt iesniegto informāciju," sacīja Rožukalne.

Pēc Rožukalnes domām, sagatavotie grozījumi nostiprina caurskatāmības principu un dod iespēju arī elektronisko mediju regulatoram pārliecināties par patiesajiem labuma guvējiem un to, vai viņu statuss neapdraud mediju neatkarību un valsts drošību kopumā.

"Ja tiks pieņemti šie grozījumi, tad mediju lietotājiem, sabiedrībai un auditorijai būs lielākas iespējas pārliecināties par raidorganizāciju patiesajiem īpašniekiem un viņu darbības atbilstību sabiedrības interesēm. Pārliecināties par viņu sociālās atbildības pakāpi. Tas ir pozitīvi, ka šāda informācija būs pieejama," sacīja Rožukalne.

Rožukalne uzskata, ka šādi grozījumi dos iespēju izvērtēt un novērst tādu mediju darbību Latvijā, kas apdraud sabiedrības drošību. "Ir bijuši gadījumi, kad, slēpjoties aiz mediju un izteiksmes brīvības lozungiem, mediju organizācijas vēlas dibināt vai reģistrēt tādas organizācijas, kuru darbība neatbilst esošajiem likumiem, kas saistīti ar sabiedrības drošību. Šāds regulējums, kāds ir sagatavots, varētu novērst situāciju, ka Latvijā nebūtu iespējams reģistrēt šādas raidorganizācijas. Tas attiektos gan uz vietējām, gan uz pārrobežu raidorganizācijām, kuras vēlas strādāt Latvijā un šeit reģistrēties," izstrādātos likuma grozījumus komentēja Rožukalne.

Viņa vērš uzmanību uz to, ka mediju reģistrēšanas mērķi ne vienmēr ir saistīti ar vēlmi sniegt sabiedrībai profesionālu informāciju, bet gan dažādu organizāciju vai spēku interesēs maldināt un manipulēt ar sabiedrisko domu. "Šie grozījumi ļautu šo situāciju regulēt efektīvāk Latvijas sabiedrības interesēs," sacīja Rožukalne.

NEPLP sagatavojusi grozījumus EPLL, kas paredz NEPLP tiesības izvērtēt elektroniskā plašsaziņas līdzekļa īpašnieku, tostarp patieso labuma guvēju, atbilstību EPLL prasībām, aģentūru LETA informēja NEPLP Informācijas centra vadītāja Agnese Berga.

Grozījumi iesniegti Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā, aģentūrai LETA apstiprināja Berga.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)