Banner 980x90

Saistībā ar ĀCM aizliedz turēt cūkas āra aplokos

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Lai Latvijā saglabātu cūkkopību kā nozari un pēc iespējas novērstu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatīšanās riskus, turpmāk biodrošības prasības būs stingrākas, aizliedzot cūkas turēt jebkāda veida āra aplokos, paredz valdības apstiprinātie grozījumi biodrošības noteikumos.

Kā norādīts Zemkopības ministrijas skaidrojumā, šogad mājas cūku novietnēs reģistrēti vairāki ĀCM uzliesmojumi. Analizējot situāciju, konstatēts, ka ganāmpulkā slimības ierosinātājs varēja nokļūt ar svaigu zāli, kas nopļauta mežmalā, kur pirms tam ir bijušas slimas mežacūkas. Citā novietnē slimības ierosinātāju aploka teritorijā pie mājas cūkām atnesuši putni, visticamāk, ar kritušu dzīvnieku mirstīgām atliekām.

Ņemot to vērā, ir veikti grozījumi biodrošības prasībās, nosakot vienādas prasības visiem cūku īpašniekiem, tostarp arī aizliedzot cūku sugas dzīvniekus turēt iežogotās platībās ārā.

Līdz šim āra aplokos drīkstēja turēt cūkas, kuras tika audzētas bioloģiskās gaļas ieguvei.

Dzīvnieku īpašniekiem turpmāk būs cūkas jātur slēgtās telpās, novēršot klaiņojošo un savvaļas dzīvnieku piekļūšanu dzīvnieku turēšanas vietām. Būs aizliegts cūkām izbarot pārtikas atkritumus un jebkura veida augu zaļbarību. Pie ieejas un izejas mājoklī būs jānodrošina apavu dezinfekcija.

Tāpat norādīts, ka, ņemot vērā, ka noteikumi prasības reglamentē, mājokļos turētiem cūku sugas dzīvniekiem nebūs jāizstrādā biodrošības pasākumu plāns.

Grozījumi noteikumos "Par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām" stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Kā ziņots, kopumā ĀCM šovasar konstatēts 54 mājas cūkām - Ainažu, Staiceles, Ambeļu un Vecsalienas pagastā. Savukārt mežacūku populācijā līdz 14.augustam konstatēti 563 slimi dzīvnieki 37 novadu 104 pagastos.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)