Banner 980x90

Sāk izstrādāt radioaktīvo atkritumu glabātavas "Radons" ilgtermiņa drošības novērtējumu

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) maija beigās ir noslēdzis līgumu par radioaktīvo atkritumu glabātavas "Radons" ilgtermiņa drošības novērtējuma veikšanu, aģentūra LETA uzzināja LVĢMC.

Līgums par novērtējuma veikšanu ir noslēgts ar uzņēmumu SIA "Geo Consultants", un darbam ir jābūt pabeigtam līdz šī gada 28.novembrim. Līgums ir noslēgts par 88 888 eiro.

Ilgtermiņa novērtējumā būs jāiekļauj pamatinformācija par pašu atkritumu glabātavu - tās ģeogrāfisko stāvokli, apkārtējās teritorijas raksturojumu, klimatu. Tāpat būs jāapraksta visu piepildīto radioaktīvo atkritumu apglabāšanas tvertņu sienu integritātes novērtējums, veicot tvertņu sienām piegulošās augsnes analīzi, lai noteiktu konkrētu radionuklīdu klātbūtni.

Darba veicējiem būs jāanalizē vairāki scenāriji saistībā ar glabātavas nākotni. Viens no tiem ir normālas attīstības scenārijs, kas nozīmē glabātavas pašreizējo stāvokli un ilgtermiņa stāvokli gadījumā, ja glabātava tiek slēgta. Otrajā gadījumā ir jāanalizē ūdens izmantošana laistīšanai, cilvēku uzturam, mājlopu dzirdināšanai. Tāpat būs jāizstrādā alternatīvais scenārijs, kurā tiek novērtēta radiācijas avārija tehnoloģisko darbību rezultātā, iespējama lidaparāta avārija glabātavas teritorijā, sprādziens, seismiskās aktivitātes, nokrišņi. Katrā no šiem scenārijiem ir jāmodelē situācija, jāveic aprēķini, kā arī jāanalizē rezultāti un jāapraksta rīcības ieteikumi.

Par atkritumu glabātavas ilgtermiņa novērtējuma veikšanu būs jāinformē arī sabiedrība, informāciju publicējot Baldones novada domes izdevumā, kā arī pašvaldības mājaslapā.

Kopš 1962.gada visi radioaktīvie atkritumi Latvijā tiek apglabāti vai arī ilgstoši uzglabāti tikai vienā vietā - radioaktīvo atkritumu glabātavā "Radons", kas atrodas Baldones novadā. "Radons" ir pievirsmas glabātava, kurā ir izveidotas septiņas radioaktīvo atkritumu apglabāšanas tvertnes un kurā jau ir apglabāti vai ievietoti ilgstošai glabāšanai ap 1400 kubikmetru radioaktīvo atkritumu.

LVĢMC norāda, ka radioaktīvo vielu un kodolmateriālu lietojums Latvijā pēdējos gadus ir samērā neliels. Vidēji gada laikā tiek nodoti apglabāšanai vai ilgstošai glabāšanai ap 3-8 kubikmetri neapstrādātu radioaktīvo atkritumu, kā arī daži slēgti starojuma avoti.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)