airBaltic aizkavē obligāciju emisiju; vērojams satraukums tirgū
Nesen Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic ir izvēlējusies atlikt savus obligāciju emisijas plānus, saskaņojoties ar pieaugošo tendenci Eiropas kompāniju vidū, kuras ir nobažījušās par augstām procentu likmēm un ģeopolitisko nenoteiktību, kas ietekmē finanšu tirgu. Šāds lēmums pieņemts pēc uzņēmuma nespējas izpildīt obligāciju izpirkšanas nosacījumus, kuru termiņš bija 2024. gada jūlijā, kā tika izskanējis nesenajā paziņojumā.
Vēl tikai pirms trim nedēļām airBaltic bija uzsvēruši, ka ir svarīgi nodrošināt izpirkšanas finansējumu, kas ir būtisks priekšnoteikums veiksmīgai obligāciju emisijai. Valsts kontrolētā aviokompānija ir piesaistījusi STJ Advisors LLP un Superia Corporate Finance palīdzību kā konsultantus paredzētajam sākotnējam publiskajam piedāvājumam (IPO). No vienas puses, STJ Advisors LLP ir neatkarīga kapitāla tirgus konsultāciju firma, kas sniedz speciālistu konsultācijas vadības komandām un akcionāriem, lai uzlabotu un optimizētu pozicionēšanu un vērtēšanu, un sasniegtu veiksmīgus rezultātus darījumos no ECM puses visām ieinteresētajām personām. No otras puses, Superia Corporate Finance ir Baltijas valstīs specializēts finanšu konsultāciju uzņēmums ar birojiem Tallinā, Rīgā un Viļņā.
Finanšu jautājumos aviokompānijas visa panākumu atslēga balstās uz kompānijas spēju progresīvi domāt, lūkoties nākotnē un paredzēt, ar kādām finansiālām sekām jārēķinās.
Avoti liecina, ka airBaltic akcijas varētu tikt kotētas Nasdaq Riga un vienā no Eiropas lielākajām pilsētu biržām jau 2024. gada vasarā.
Pasažieru skaita svārstības pēdējos gados
Pagājušajā gadā airBaltic tika konstatēts ievērojams pasažieru skaita pieaugums, kopumā pārvadājot 3,34 miljonus cilvēku, kas ir 2,1 reizi vairāk salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, taču joprojām par 33,8% mazāk nekā pirmspandēmijas līmenī 2019. gadā. Kompānijas tirgus daļa lidostai 2022. gadā bija 50,9%, kas ir kritums no iepriekšējā gada 57,3%. 2021. gadā airBaltic tirgus daļa pasažieru skaita ziņā bija 57,2%, salīdzinot ar Ryanair 21,2% un Wizz Air 5,5%.
airBaltic grupas ieņēmumi 2021. gadā sasniedza 204,1 miljonu eiro, kas ir ievērojams pieaugums, par 41%, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Uzņēmuma apgrozījums tajā pašā gadā sasniedza 500,17 miljonus eiro, atspoguļojot 2,5 reizes lielāku pieaugumu, salīdzinot ar 2020. gadu, savukārt zaudējumi tika samazināti par 2,5 reizēm, kopā sasniedzot 54,219 miljonus eiro.
Un otrādi, kārtējā gadā airBaltic ir guvuši ievērojamus ieguvumus, pirmajā pusgadā sasniedzot 14,604 miljonu eiro peļņu, kas ir ievērojams kontrasts ar iepriekšējā gada zaudējumiem. Turklāt uzņēmuma apgrozījums 2023. gada pirmajā pusgadā pieauga par 52,1%, salīdzinot ar attiecīgo periodu iepriekšējā gadā, sasniedzot 291,3 miljonus eiro.
airBaltic kārtīgi izvērtē katru savu lēmumu
Ņemot vērā dominējošos tirgus apstākļus un sarežģītību, ko rada finanšu ainava, airBaltic lēmums atlikt obligāciju emisijas stratēģiju uzsver piesardzīgu pieeju mainīgajā ekonomiskajā vidē. Aviokompānija rūpīgi izvērtē obligāciju tirgus dinamiku un ar to saistītos riskus, lai nodrošinātu optimālus finanšu rezultātus savām ieinteresētajām pusēm. Šis solis atbilst plašākai tendencei starp uzņēmumiem, kas pirms nozīmīgu finanšu lēmumu pieņemšanas izvērtē ģeopolitisko faktoru un procentu likmju svārstību ietekmi.
Koncentrēšanās uz IPO izpēti liecina par airBaltic apņemšanos izmantot alternatīvas finanšu iespējas, lai nodrošinātu nepieciešamo kapitālu saviem turpmākajiem centieniem. Potenciālā airBaltic akciju kotēšana ievērojamās biržās liecina par stratēģisku soli, lai paplašinātu uzņēmuma darbības jomu un palielinātu investīciju potenciālu.
Tā kā airBaltic turpina orientēties sarežģītajā finanšu vidē, tā joprojām cenšas optimizēt savas darbības stratēģijas, veicināt izaugsmi un sniegt vērtīgus pakalpojumus pasažieriem. Aviokompānijas noturība un pielāgošanās spējas izaicinājumiem labvēlīgi ietekmē ilgtspējīgus panākumus nepārtraukti mainīgajā aviācijas nozarē.
Lai gan lēmums atlikt obligāciju emisiju ir apdomīgs solis, ņemot vērā nenoteiktību globālajā finanšu tirgū, tas atspoguļo airBaltic proaktīvo pieeju finanšu pārvaldībai. Aviokompānija vēlas rūpīgi apsvērt visus faktorus, kas varētu ietekmēt tās finansiālo stāvokli un ilgtermiņa stabilitāti.
Pandēmijas atstātās sekas devušas pieredzi nākotnei
Kopš COVID-19 pandēmijas uzliesmojuma globālā aviācijas nozare ir cīnījusies ar dažādām problēmām, un mainīgais pieprasījums, ceļojumu ierobežojumi un ekonomiskā nenoteiktība ietekmē aviokompānijas visā pasaulē. Šajā kontekstā airBaltic piesardzīgā nostāja attiecībā uz obligāciju emisiju uzsver tās apņemšanos ievērot piesardzīgu finanšu pārvaldību, nodrošinot ieinteresēto pušu intereses un ilgtspējīgu izaugsmi nozarē.
Noslēgumā jāsaka, ka airBaltic lēmums atlikt obligāciju emisijas plānu nozīmē pārdomātu pieeju, ņemot vērā mainīgo finanšu ainavu un nepieciešamību pieņemt stratēģiskus finanšu lēmumus. Aviokompānija joprojām koncentrējas uz to virzienu meklēšanu, kas nostiprinās tās finansiālo pamatu un veicinās turpmāko izaugsmi. Sekojiet līdzi jaunumiem par airBaltic finanšu attīstību un tās ceļu uz ilgtermiņa panākumiem aviācijas nozarē.
Uz sarakstu