Banner 980x90

EY pētījums: Eiropā pērn piesaistīts par 10% vairāk investīciju projektu nekā 2013.gadā

Eiropā pagājušais gads bijis veiksmīgs investīciju jomā - pērn piesaistīts par 10% vairāk investīciju projektu nekā 2013.gadā, liecina revīzijas, nodokļu, darījumu un konsultāciju pakalpojumu sniedzēja EY pētījums "European Attractiveness Survey 2015".

No Eiropas valstīm visvairāk ārējo tiešo investīciju piesaistījusi Lielbritānija, Vācija, Francija.

Pērn Eiropā piesaistītās investīcijas radījušas par 12% vairāk jaunu darbavietu nekā 2013.gadā. EY norāda, ka pagājušajā gadā Eiropā sasniegts vēsturiski lielākais jauno tiešo investīciju projektu un jaunradīto darbvietu skaits. Visvairāk darbvietu pērn piesaistīto investīciju projektu rezultātā radīts Lielbritānijā, Krievijā, kam seko Polija un Francija.

Piektā daļa no visiem Eiropā pērn piesaistītajiem jaunajiem investīciju projektiem ir Centrālajā un Austrumeiropā, savukārt 80% - Rietumeiropā.

EY partneris Baltijā Guntars Krols žurnālistiem stāstīja, ka atšķiras situācija Austrumeiropā un Rietumeiropā - Austrumeiropā tiek vairāk radīts darbvietu, savukārt Rietumeiropā ir vairāk kapitālieguldījumu. No visām pērn izziņoto investīciju projektu rezultātā izveidotajām darbvietām puse ir Austrumeiropā. EY pārstāvis atzina, ka grūti pateikt, vai tā ir laba tendence vai slikta, jo varbūt arī Austrumeiropā būtu vēlamas lielākas kapitālinvestīcijas.

Austrumeiropā lielākais jauno investīciju projektu pieaugums pērn bija Slovākijā, Polijā, Ungārijā, savukārt jaunu investīciju projektu skaits samazinājās Serbijā un Čehijā.

Eiropā tiešo investīciju jomā lielāko daļu jeb 52% jauno investīciju projektu pērn sākuši iekšējā tirgus, tas ir, Eiropas investori. Ceturtā daļa no investoriem ir ASV, Ķīnas investori ir 5%, Japānas - 5%, Kanādas - 2%.

Investoru aptauja atklāj, ka Eiropā veiktās reformas tiek uztvertas pozitīvi, investori vidi Eiropā vērtē kā stabilu un sagaida izaugsmi, informēja Krols.

Eiropā investīciju projekti visvairāk ir IT un programmatūras attīstīšanas jomā, kā arī biznesa pakalpojumu nozarē, kam seko kapitāla intensīvas nozares - tehnoloģisko iekārtu ražošanu, automašīnu būve, pārtikas ražošana. Baltijas valstīm ir iespēja startēt tajos sektoros, kur nav tik liels kapitāla investīciju īpatsvars, vērtēja EY partneris.

Pērn visstraujākā izaugsme bijusi loģistikā un ražošanā, un tas norāda uz biznesa aktivitātes pieaugumu - vairāk jātransportē saražotā produkcija. Šie projekti tiek īstenoti tagad, bet Eiropas izaugsmes rādītājos tie parādīsies ar nobīdi, prognozēja EY eksperts.

Kā ziņots, Baltijas valstīs 2014.gadā tika piesaistīts 101 jauns investīciju projekts, kas ir par 9% vairāk nekā gadu iepriekš. Pērn piesaistītās investīcijas rada par 30% vairāk jaunu darbvietu nekā gadu iepriekš piesaistītās investīcijas. Saskaņā ar investoru sniegto informāciju pērn Baltijā piesaistīto ārējo tiešo investīciju projekti rada 4418 jaunas darbvietas.

Latvija pērn piesaistījusi par 24% vairāk investīciju projektu, Lietuva - par 18% vairāk jaunu projektu, bet Igaunijā pērn jauno investīciju projektu bija par 17% mazāk nekā 2013.gadā.

Baltijā investīcijas piesaistītas šādās nozarēs: ražošana (46 projekti), pakalpojumu centri (20), tirdzniecība un mārketings (17), IT nozare (16), pārtika (14).

EY pētījumā izmantota gan informācija par izziņotajiem investīciju projektiem, gan arī intervijas par investoru noskaņojumu. Informācija par investīciju projektu radītajām darbvietām balstās investoru sniegtajos datos par darbvietām, īstenojot projektu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)