Banner 980x90

Irbenē notiks konference par projektu "IKSA-Centrs"

21.augustā no plkst.11.00 Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā Ventspils novada Irbenē notiks informācijas, komunikāciju un signālapstrādes tehnoloģiju valsts nozīmes pētniecības centra konference. 

Tajā tiks sniegta informācija par īstenoto projektu "IKSA-Centrs", kura būtiska sastāvdaļa ir arī Irbenes radioteleskopu centra modernizācija, aģentūru LETA informēja Ventspils Augstskolas (VeA) pārstāve Jana Berka.

Tuvojas noslēgumam vērienīgs valsts nozīmes pētījumu centra informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un signālapstrādes nozarē zinātnes infrastruktūras modernizācijas projekts "IKSA-Centrs" un VeA Irbenes radioteleskopu kompleksa modernizācijas posms.

Valsts nozīmes pētniecības centru veido Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs, Latvijas Universitāte (LU), LU Matemātikas un informātikas institūts, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Elektronikas un datorzinātņu institūts. No 2012.gada valsts nozīmes pētniecības centrs īsteno projektu "IKSA-Centrs" jeb "Informācijas, komunikāciju un signālapstrādes tehnoloģiju valsts nozīmes pētniecības centra izveide" ar mērķi attīstīt šai zinātņu nozarei nepieciešamo infrastruktūru, izmantojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un valsts budžeta līdzfinansējumu.

Projekts paredz uz piecu nozares vadošo zinātnisko institūciju bāzes Latvijā radīt pieeju mūsdienīgai infrastruktūrai zinātnei un pētniecībai Latvijā un starptautiskā mērogā.

Būtiska projekta sadaļa ietver Latvijā un Baltijā unikālā Irbenes radioteleskopa kompleksa modernizāciju. Kopš teleskopu izveides pagājušā gadsimta 60. un 70.gados šī ir pirmā tik liela mēroga renovācija.

Lielākajā Irbenes radioteleskopā RT-32 renovēta antenas spoguļa virsma un tās metāla balsta konstrukcija, veikta vadības un piedziņas sistēmu nomaiņa, tiek attīstīts datu apstrādes komplekss, veikts atsevišķu telpu remonts, lai nodrošinātu atbilstošus apstākļus jauno vadības un piedziņas sistēmu komponenšu drošai un atbilstošai ekspluatācijai.

Otram radioteleskopam RT-16 pilnībā veikta vadības un piedziņas sistēmu nomaiņa, izgatavota jauna un daudz vieglāka antena no oglekļa šķiedras polimērmateriāla. Abi teleskopi kopā nākotnē ļaus veikt īsas bāzes interferometrijas mērījumus, poti, vienlaikus spēs novērot vienu un to pašu objektu, radot Irbenes kompleksā virtuālu teleskopu, kura diametrs ir ap 800 metriem, kas atbilst attālumam starp abiem teleskopiem.

Kā līdz šim, tā arī turpmāk RT-32 tiks pielietots starpzvaigžņu vides objektu novērojumos, Saules radionovērojumos, asteroīdu un zemei tuvo mākslīgo ķermeņu, tostarp kosmisko atlūzu, radiolokācijā un sevišķi lielas bāzes interferometrijas novērojumos, novērojot objektus ārpus Saules sistēmas.

Turpmāk šādus pētījumus būs iespējams veikt arī ar mazāko no teleskopiem RT-16. Ņemot vērā to, ka RT-16 jaunā antena ir vieglāka nekā vecā, teleskops ir aprīkots ar jaunu vadības un piedziņas sistēmu, kas spēj nodrošināt lielākus antenas pagriešanas ātrumus. RT-16 būs iespējams izmantot arī kosmiskajām telekomunikācijām, un antena var kalpot kā Zemes bāzes stacija satelītu apkalpošanai.

Kopumā projektā "IKSA-Centrs" piecu institūciju sadarbībā radīti priekšnoteikumi efektīva valsts nozīmes pētniecības centra izveidei, kas ietver kosmosa datu apstrādes centra izveidi un darbību. Modernizēta LU Astronomijas institūta optiskā observatorija, un pilnveidotas iespējas Šmita teleskopa astroplašu digitalizācijai, iegādāta aparatūra zinātniskiem pētījumiem ģeodēzijā un ģeoinformātikā, RTU izveidota moderna telekomunikāciju laboratorija, iegādātas iekārtas intelektuālu robotu un viedo sensoru pielietojumu pētījumiem, LU Matemātikas un informātikas institūtā iegādātas iekārtas aprēķinu un modelēšanas vides pilnveidošanai, Elektronikas un datorzinātņu institūtā izveidota sensoru tīklu testa vide, aprīkotas inženierijas laboratorijas. Pētījumu centrā kopumā modernizēta zinātnisko pētījumu informācijas tehnoloģiju infrastruktūra un zinātnieku darbvietas 16 ģeogrāfiskajās adresēs, top jaudīgs augstas veiktspējas skaitļošanas komplekss. Konferencē varēs uzzināt arī par citiem sasniegumiem projekta īstenošanas rezultātā.

Projekta kopējie ieguldījumi ir 15,9 miljoni eiro, tai skaitā ERAF līdzfinansējums paredzēts 14,2 miljoni eiro.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)