Pašvaldība aicina arhibīskapu iesaistīties Ventspils luterāņu dievnama kritiskā stāvokļa novēršanā
Ventspils dome vēstulē norāda, ka dievnama tehniskais stāvoklis gadu no gada pasliktinās un pašlaik jau radījis bažas par apdraudējumu sabiedrības drošībai. Lai noskaidrotu stāvokļa nopietnību un darītu to zināmu arī LELB, Būvniecības administratīvā inspekcija vairāku gadu garumā veikusi pārbaudes, pēc kurām dievnama īpašniekiem norādīts uz veicamajiem pasākumiem un potenciālajiem draudiem, īpašu uzmanību pievēršot baznīcas torņa kritiskajam tehniskajam stāvoklim.
Lai palīdzētu risināt jautājumu par dievnama sakārtošanu, Ventspils pilsētas dome Ventspils evaņģēliski luterisko draudzi iesaistīja projektā "Ziemeļkurzemes kultūrvēsturiskā un dabas mantojuma saglabāšana, eksponēšana un tūrisma piedāvājuma attīstība" īstenošanā, paredzot atjaunot baznīcas torni, kas savulaik bijis arī zvejnieku orientieris jūrā, nesošās konstrukcijas, durvis, logus, kā arī skatu platformas segumu.
Iesaistoties projektā, LELB saņemtu Eiropas Savienības (ES) dāvinājumu 34 000 eiro apmērā. Vienlaikus bija paredzēts projekta aktivitātes atbalstīt arī ar pašvaldības finanšu līdzekļiem 35 000 eiro apmērā.
Projekts tika apstiprināts un sekmīgi uzsākts, tomēr 2017.gada 26.aprīlī draudze atteicās no turpmākas dalības projektā, to motivējot ar līdzekļu trūkumu.
"Mēs šādu lēmumu uztvērām ar dziļu neizpratni, jo kopš 90.gadu sākuma Ventspils evaņģēliski luteriskajai draudzei un LELB Ventspils pilsētā tika atjaunotas īpašuma tiesības uz vairāk nekā 80 nekustamajiem īpašumiem. Šobrīd draudzes īpašumā ir palikuši tikai 14 un LELB - divi īpašumi, no kuriem daļa netiek apsaimniekoti pienācīgā kārtībā, nedarot godu ne LELB, ne draudzei," teikts pašvaldības atklātajā vēstulē arhibīskapam.
Pārējie 60 baznīcas īpašumi ir pārdoti par kopējo summu, kas mērāma miljonos, norāda Ventspils dome. Tā piemēram, īpašums Tērauda ielā 21, Ventspilī, pārdots par 1,3 miljoniem eiro. No šī summas tikai pavisam neliela daļa būtu nepieciešama līdzfinansējumam, kas nodrošinātu dievnama savlaicīgu remontu, norāda Ventspils dome.
Pašvaldība uzskata, ka LELB pienākums un prioritāte ir šāda veida ienākumus, kas gūti Ventspilī, ieguldīt tieši Ventspils dievnama sakārtošanā un uzturēšanā.
Pašvaldība arī uzsver, ka dievnams pēc būtības ir avārijas stāvoklī – Būvniecības valsts kontroles birojs, kas saskaņā ar likumu nodrošina publisku ēku ekspluatācijas uzraudzību, pēc Ventspils pilsētas domes oficiāla lūguma 5.jūnijā veicis Ventspils Nikolaja evaņģēliski luteriskās baznīcas ekspluatācijas pārbaudi, kuras laikā konstatēts ēkas konstrukciju kritiskais stāvoklis un norādīti ieteicamie risinājumi bojājumu novēršanai – tai skaitā pat ēkas norobežošana un tuneļa izveide iekļūšanai ēkā.
Pašvaldība atklātajā vēstulē pauž cerību, ka LELB veiks remontu dievnamā, kas turklāt ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un kurā esošais altāris, ērģeles, kancele, gleznas u.c. interjera elementi ir valsts nozīmes mākslas pieminekļi. Savukārt Ventspils pilsētas dome no savas puses apliecina gatavību saskaņā ar Saistošajiem noteikumiem par atbalstu kultūras pieminekļu saglabāšanai Ventspils pilsētā piešķirt līdzfinansējumu līdz 35 000 eiro apmērā.
Ventspils dome aicina arhibīskapu izmantot visus viņa rīcībā esošos līdzekļus, lai LELB sadarbībā ar Ventspils luterāņu draudzi atrastu finansējumu, kas ļautu veikt Ventspils evaņģēliski luteriskās baznīcas sakārtošanas darbus, lai nepieļautu situācijas pasliktināšanos, kā rezultātā dievnams tā tehniskā stāvokļa dēļ tiktu slēgts gan draudzei, gan apmeklētājiem.
Uz sarakstu